poniedziałek, 22 listopada 2021 11:00

Nasz sąsiad mocno zaostrza restrykcje. Niezaszczepieni nie wyjdą z domu po 22

Autor Aleksandra Tokarz
Nasz sąsiad mocno zaostrza restrykcje. Niezaszczepieni nie wyjdą z domu po 22

Wiele miejsc niedostępnych dla niezaszczepionych, godzina policyjna i zakaz opuszczania domów po godzinie 22 – władze Saksonii podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych, zdecydowanie ostrzejszych restrykcji, w kontekście walki z pandemią. Podjęte kroki wchodzą w życie dzisiaj, 22 listopada.

Do 12 grudnia obowiązywać będą wprowadzone dziś nowe obostrzenia w Saksonii w Niemczech. - Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, (…) tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne – oświadczył premier Michael Kretschmer.

Co znalazło się wśród wprowadzonych restrykcji? Zamknięte pozostaną wszystkie obiekty kulturalne i rekreacyjne, biblioteki, bary, kluby i dyskoteki. Podobnie będzie z jarmarkami bożonarodzeniowymi oraz obiektami turystycznymi i hotelarskimi.

Restauracje i obiekty gastronomiczne będą mogły pracować do godziny 20, zaś klientów obowiązywać będzie zasada 2G – wstęp będą miały wyłącznie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Zabroniono organizacji imprez masowych, festiwali i targów, wycieczek autokarami oraz pociągami. Zamknięte zostaną szkoły tańca i ośrodki kształcenia dla dorosłych. Czynne pozostaną miejsca z zajęciami dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. W miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G, a więc wstęp dla zaszczepionych, ozdrowieńców i osób z negatywnym testem na COVID-19.

Z ograniczeń wyłączona została część handlu detalicznego – sklepy z artykułami spożywczymi i pierwszej potrzeby, supermarkety, drogerie, apteki. W sklepach pozostałych branż oraz u fryzjera będzie obowiązywać zasada 2G. Kościoły i wspólnoty religijne będą działać zgodnie z zasadą 3G.

W powiatach, w których liczba zakażeń będzie największa (powyżej tysiąca na 100 tysięcy mieszkańców) wprowadzona zostanie godzina policyjna. Osoby niezaszczepione nie będą mogły opuszczać domów po godzinie 22. Uchwalony ma zostać dodatkowo zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Na ten moment ta sytuacja dotyczy czterech powiatów – Miśnia, Budziszyn, Lipsk oraz Szwajcaria Saksońska.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZet, fot. ilustracyjne/pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje