środa, 8 grudnia 2021 07:00

Naukowcy potwierdzają: Działa na koronawirusa jak gaśnica!

Autor Mirosław Haładyj
Naukowcy potwierdzają: Działa na koronawirusa jak gaśnica!

Badania prowadzone nad witaminą D dowodzą, że jej suplementacja pomaga zwalczyć zakażenie koronawirusem.

Naukowcy z Purdue University i National Institutes of Health (NIH) na łamach czasopisma „Nature Immunology" dowodzą, że suplementacja aktywnego metabolitu witaminy D (inna forma wit. D, niesprzedawana bez recepty) zmniejsza „nadmierny stan zapalny spowodowany tzw. burzą cytokin”.

- Stan zapalny w ciężkich przypadkach COVID-19 jest kluczowym powodem zachorowalności i śmiertelności, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej komórkom płuc pacjentów z COVID-19

– wyjaśniał cytowany przez portal wp.pl główny autor badań dr Behdad (Ben) Afzali, kierownik Sekcji Immunoregulacji Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek NIH.

Po dodaniu do próbek, w których umieszczono komórki płuc od ośmiu zakażonych osób, witaminy D, zanotowali zmniejszenie stanu zapalnego.

Naukowcy uważają, że za ciężki przebieg zakażenia może być odpowiedzialny niedobór witaminy D3. Pomocnym w leczeniu może być zatem metabolit witaminy D.

Podając aktywną postać witaminy D3, uzyskujemy efekt gaśnicy czyli efekt regulacji, który wygasza stan zapalny i w ten sposób pacjent jest zdrowszy

– potwierdza w roxmowir z wp.pl dr hab. Wojciech Feleszko, immunolog i pulmonolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego idodsje:

-To, co jest najważniejsze w tych badaniach, to fakt, że naukowcy pokazują, że witamina D3 nie tylko wspomaga procesy odpornościowe, lecz także wspomaga procesy prowadzące do wygaszenia nadmiernej reakcji immunologicznej, która już nie zabija wirusa, lecz uszkadza tkanki, bo taka jest sytuacja w zaawansowanym COVID-19

Inf.: wp.pl

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje