czwartek, 8 lipca 2021 07:57

Nawałnice, burze z gradem, trąby powietrzne. To będzie niespokojny dzień

Autor Aleksandra Tokarz
Nawałnice, burze z gradem, trąby powietrzne. To będzie niespokojny dzień

Pogoda w najbliższych dniach kształtowana będzie przez szeroką strefę pofalowanego frontu atmosferycznego. Front ten będzie rozdzielał gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego na wschodzie, od chłodniejszego polarnego morskiego na zachodzie. Kontrast termiczny o silnym nasileniu, który powstanie na jego linii spowoduje powstanie bardzo gwałtownych zjawisk. Uważajmy!

Na wschodzie kraju upały sięgać będą dziś nawet 33 stopni Celsjusza. Na Zachodzie tymczasem burze z gradem, nawałnice, a nawet trąby powietrzne. - To będzie bardzo intensywne 36 godzin – mówi w rozmowie z RMF FM synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Dziś w Krakowie termometry wskażą 33 st. C. W Zakopanem prognozuje się 29 st. C.

Jak jednak informuje synoptyk IMGW od południa w centralno-północnej Polsce zaczną występować burze. Do godzin wieczornych trwać będą w pasie od Warmii, przez woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, aż po województwo łódzkie i częściowo wielkopolskie, a także w Karpatach Zachodnich, głównie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach i na Podhalu.

Kulminacja niebezpiecznych zjawisk przypadnie prawdopodobnie na godziny wieczorne, a także nocne – z czwartku na piątek – informuje RMF FM. W zachodniej części kraju wystąpią wówczas burze z ulewami, a także intensywnymi opadami deszczu do 50 mm oraz nawałnicami i gradem. Temu towarzyszyć będzie silny wiatr, miejscami osiągający nawet 100 km/h. Możliwe są nawałnice i trąby powietrzne.

W ciągu dnia maksymalna temperatura w zachodniej części kraju wyniesie 20-24 st. C. W rejonach wschodnich wciąż będzie upalnie.

inf. RMF24.pl, fot. Ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje