piątek, 28 czerwca 2019 12:27

Nie czekaj na smog. Kup oczyszczacz powietrza latem

Autor (red)
Nie czekaj na smog. Kup oczyszczacz powietrza latem

Sezon grzewczy już się zakończył, a co za tym idzie w wielu polskich miejscowościach jakość powietrza uległa znacznej poprawie. Nie oznacza to jednak, że jego stan jest idealny. Warto o tym pamiętać, a także zastanowić się, czy lato nie jest odpowiednim momentem do zakupu oczyszczacza powietrza.

Przed czym chroni oczyszczacz powietrza?

Dobre oczyszczacze powietrza – w tym urządzenia oferowane przez sklep Homespot.pl – najczęściej wyposażone są w filtr HEPA oraz filtr węglowy, które współpracując ze sobą, usuwają z powietrza niemal 100% najgroźniejszych zanieczyszczeń.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW dostępny na www.homespot.pl

Smog

Smog kojarzony jest przede wszystkim z sezonem grzewczym i ogrzewaniem budynków niskiej jakości węglem i miałem węglowym oraz ze spalaniem śmieci. Rzeczywiście, jest to jedno z głównych źródeł smogu, lecz spora część pyłów zawieszonych stanowi efekt uboczny ruchu pojazdów silnikowych. Osoby mieszkające w pobliżu ruchliwych ulic narażone są zatem na kontakt z toksynami niezależnie od pory roku, a konsekwencje kontaktu z zanieczyszczeniami komunikacyjnymi mogą być takie same jak wdychanie smogu emitowanego przez piece i kotły grzewcze.

Lotne związki organiczne

Nie wszystkie zanieczyszczenia napływają do naszych domów i mieszkań z zewnątrz. Źródłem niektórych są bowiem przedmioty obecne we wszystkich budynkach, takie jak produkty wykończeniowe, meble, środki czystości i kosmetyki. Część z zawartych w nich lotnych związków organicznych – np. formaldehyd, ksyleny czy benzen – ma udowodnione działanie rakotwórcze. Wywołują też szereg innych problemów zdrowotnych, a skuteczną bronią przed nimi są filtry węglowe.

Alergeny

Filtr HEPA pozwala natomiast oczyścić powietrze z alergenów wziewnych, czyli pyłków roślinnych, sierści zwierzęcej, kurzu i zarodników pleśni. Te ostatnie stanowią zagrożenie dla wszystkich, nie tylko dla alergików. Alergeny roślinne uzyskują najwyższe stężenia w miesiącach wiosennych i letnich, a więc wtedy, gdy wiele osób nie korzysta z oczyszczaczy powietrza. Dla alergików, którzy ich nie posiadają, sezon intensywnego pylenia to idealny moment do zaopatrzenia się w tego typu urządzenie.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza

Jeśli zdecydujesz się kupić oczyszczacz powietrza latem, nie wybieraj przypadkowego urządzenia. Obecność technologii skutecznych w walce z różnymi rodzajami zanieczyszczeń to pierwszy, lecz nie jedyny warunek, jaki powinien spełniać dobry oczyszczacz.

Filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza

Powierzchnia pomieszczenia - kluczowy parametr

Jedną z najważniejszych różnic między urządzeniami oczyszczającymi powietrze jest ich wydajność. Jeżeli będzie ona zbyt niska w stosunku do powierzchni pomieszczenia, dla utrzymania dobrej jakości powietrza oczyszczacz będzie musiał pracować na wysokich obrotach, które oznaczają większy hałas i wyższe zużycie energii. W pokojach o standardowej wysokości na 1 m² potrzeba wydajności na poziomie minimum 8 m³/h.

Pożądane funkcje - jakie powinien mieć ten idealny?

Oczyszczacze powietrza wyposażone są w szereg funkcji, które mogą być bardziej lub mniej przydatne. Do tej pierwszej kategorii bez wątpienia należy zaliczyć funkcję pracy automatycznej, w której sprzęt sam wybiera odpowiednie tempo filtracji, bazując na aktualnym pomiarze czujnika jakości powietrza. Warto też zastanowić się nad zakupem oczyszczacza z funkcją nawilżania, którym jest np. Sharp KC-D50EUW lub Sharp KC-G50EUW.

Wyświetlacz jakości powietrza i panel do zmiany ustawień oczyszczacza

Cena i koszty eksploatacji - ważne, ale czy najważniejsze?

Konieczne jest także uwzględnienie budżetu, jaki można będzie przeznaczyć na zakup oczyszczacza powietrza oraz na jego użytkowanie. Koszty eksploatacji uzależnione są od żywotności i ceny filtrów wymiennych oraz od ilości zużywanej energii elektrycznej. W celu dokonania właściwej oceny najlepiej porównać wydatki związane z wymianą filtrów na przestrzeni jednego roku.

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje