niedziela, 15 maja 2022 13:18

Nie żyje bóbr znad Morskiego Oka. Spadł w przepaść

Autor Tomasz Stępień
Nie żyje bóbr znad Morskiego Oka. Spadł w przepaść

– Mam dla was smutną informację. 13 maja dostaliśmy wiadomość, że zaprzyjaźniony turysta znalazł nieżywego bobra pod Szpiglasową Przełęczą – poinformował leśniczy TPN Grzegorz Bryniarski. Był to najprawdopodobniej jedyny bóbr w wysokiej części Tatr.

Bóbr zimował w rejonie Dwoistej Siklawy – podwójnego wodospadu nad Morskim Okiem, który opada z progu skalnego pod kotłem lodowcowym Nadspady. – Prawdopodobnie wyszedł przez Dolinkę za Mnichem na Szpiglasową Przełęcz, spadł i się zabił – mówi leśniczy.

Przez Szpiglasową Przełęcz (2110 m n.p.m) wiedzie żółty szlak, którym można dość z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka. Bóbr spadł w przepaść na stronę Doliny Pięciu Stawów.

– Czy go ktoś spłoszył, jakiś turysta, tego się już pewnie nie dowiemy. Jedno jest pewne – nie żyje – mówi Grzegorz Bryniarski. Bóbr w rejonie Morskiego Oka, był - jak powiedział leśniczy - wielką ciekawostką przyrodniczą, wręcz ewenementem. A jego wyprawa na Szpiglasową Przełęcz to news tego roku. – Takiego przypadku w Tatrach jeszcze nie mieliśmy – mówi leśniczy TPN.

Rzeczywiście, w Tatrach wcześniej nie obserwowano obecności bobrów. To dla nich obce środowisko. Informacje o tym, który zginął pod Szpiglasową Przełęczą pojawiły się w sierpniu ubiegłego roku. – Nad Morskim Okiem w Tatrach po raz pierwszy zaobserwowano obecność bobrów. To najprawdopodobniej jeden młody osobnik, który szuka nowych terytoriów. Na początku przypuszczaliśmy, że to był jednorazowy wypad bobra w te rejony, jednak dalsze obserwacje wskazały, że próbuje się tu osiedlić – mówił wtedy Grzegorz Bryniarski. 7 września bóbr ściął wierzbę nad wschodnim brzegiem Morskiego Oka, ale przyrodnicy wątpili, żeby udało mu się przezimować w tym terenie. – Podejrzewamy, że bobrowi nie uda się zbudować żeremia nad Morskim Okiem, bo nie ma tam wystarczającej ilości preferowanych przez bobry drzew liściastych – wyjaśniał leśniczy. Bóbr jednak przetrwał zimę w całkiem dobrym stanie. Zaczęto nawet spekulować, że pozostanie Tatrach na dłużej. Niestety wypadek przekreślił te szanse.

Fot. bobra - ilustracyjna/Szpiglasowa Przełęcz - Adam Opioła/Wikipedia

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka