środa, 4 stycznia 2023 07:56

Niebezpieczne "nagrody od Biedronki". Tak teraz oszukują!

Autor Marzena Gitler
Niebezpieczne "nagrody od Biedronki". Tak teraz oszukują!

Pojawiło się nowe oszustwo z wykorzystaniem nazwy popularnej sieci sklepów. Tym razem do kliknięcia w niebezpieczny link zachęca sms o nagrodzie w związku z Gangiem Bystrzaków.

Klienci Biedronki wielokrotnie byli atakowani przez oszustów. Były personalizowane maile zachęcające do wzięcia udziału w rzekomej ankiecie konsumenckiej, za co nagroda ma być bon wartości 500 zł na zakupy. Zamiast tego oszuści zyskiwali nasze dane, które sami im podawaliśmy, licząc na darmowe zakupy.

Były już rzekome vouchery na zakupy, które miały przekonać, aby klikąć w link przekierowujący do fałszywej strony sklepu i wysłać sms, po którym z naszego konta abonamenckiego zaczną znikać pieniądze.

Tym razem zachętą do kliknięcia w link jest obiecujący sms:

"Cieszymy się, że brałeś udział w akcji Gang Bystrzaków. Doceniamy Twoją aktywność. Jako jednej ze 100 osób postanowiliśmy przyznać nagrodę w postaci 150 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka na terenie całego kraju. Odbiór nagrody możliwy do 24 godzin od otrzymania tego SMSa. Odebrane środki będą ważne do 31.01.2023 r. - informują oszuści.

Pod wiadomością znajduje się zobaczymy przycisk "Odbierz". Gdy w niego klikniemy, zostaniemy przekierowani do formularza przelewu w kwocie 1 zł z naszego konta (to rzekomy "koszt" odebrania bonu). Po wyrażeniu zgody zostajemy przekierowani na stronę przypominającą serwis PayU, gdzie zamieszczono formularz wyłudzający wrażliwe dane: imię, nazwisko, numer telefonu i PESEL. Następnie zostaniemy przekierowani do także fałszywej strony logowania do danego banku. W ten sposób oszuści zyskują nasze dane do konta bankowego.

Oszuści przygotowali też drugą opcję płatności za pomocą karty płatniczej. Wówczas wyłudzają od użytkownika jej numer, kod CVV i datę ważności.

fot. Pixabay.com

Polska

Polska - najnowsze informacje