poniedziałek, 17 stycznia 2022 17:38

Niedzielski: niedługo 60 tysięcy zakażeń dziennie!

Autor Katarzyna Jamróz
Niedzielski: niedługo 60 tysięcy zakażeń dziennie!

Jeśli spełni się scenariusz nakreślony przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wkrótce może nas czekać prawdziwy armagedon.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Minister Zdrowia poinformował o tym, że mamy do czynienia z kolejną falą pandemii. Według prognoz badaczy jej szczyt przewidziany jest na połowę lutego, który może przynieść od 60 do nawet 140 tys. zakażeń dziennie.

— Widzimy też po dzisiejszym monitoringu, że wyniki, które będziemy raportowali jutro, to jest takie ryzyko, że zostanie przekroczona bariera 20 tys. zakażeń

— powiedział szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski dodał, że w najbliższym czasie musimy spodziewać się wzrostów liczby zakażeń. Minister Zdrowia przedstawił również prognozy, dotyczące rozwoju epidemii COVID-19.

— Szczyt zakażeń na tę chwilę przewidujemy na połowę lutego i ten szczyt to jest około 60 tysięcy zakażeń dziennie

—  podkreślił.

Niedzielski powiedział, że w ramach sztabu kryzysowego przygotowywane są plany walki z pandemią, które dotyczą różnych dziedzin. Wspomniał m.in. o bazie łóżek, leków, gospodarki tlenem czy funkcjonowaniu Zespołów Ratownictwa Medycznego. Dodał, że są one narażone na ryzyko takiego obciążenia, z jakim jeszcze w żadnej z fal nie mieliśmy do czynienia.

Dzisiaj (17 stycznia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 445 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał, że 76 proc. osób, które w styczniu zmarły na Covid-19, były niezaszczepione. Wariant Omikron stanowi 16.5 proc. wszystkich przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce.

Fot. Kancelaria Premiera/ Twitter

Polska

Polska - najnowsze informacje