poniedziałek, 29 marca 2021 13:54

Nowe zasady kwarantanny! Sprawdź co się zmieniło

Autor Aleksandra Tokarz
Nowe zasady kwarantanny! Sprawdź co się zmieniło

- Rząd zdecydował, żeby ujednolić zasady dotyczące kwarantanny, zarówno jeśli chodzi o transport drogą lądową jak i lotniczy. Dzielimy je na obszary Schengen i non-Schengen – poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę na zwiększającą się dynamicznie liczbę nowych zachorowań. Jak stwierdził, nie dotyczy to tylko Polski, ale także innych krajów. Znaczne wzrosty zachorowań widać bowiem m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich. - Zasady są dwojakiego rodzaju. Dla podróżnych ze strefy Schengen obowiązkowa jest kwarantanna, ale będzie z niej zwalniało okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin - poinformował wiceminister transportu Marcin Horała.

Osoby, które wracają z państw znajdujących się spoza strefy Schengen będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę. W przypadku tej strefy z kwarantanny nie będzie zwalniał test wykonany przed przylotem. - Każdy z tych 2. rodzajów podróżnych będzie miał możliwość wykonać test w Polsce. Jeśli otrzyma wynik negatywny, będzie zwolniony z kwarantanny - dodał Horała.

Nowe zasady spowodują jednak spore wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach. Na ten fakt zwrócił uwagę wiceminister infrastruktury. - Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość - powiedział.

Co w przypadku granic lądowych? Sytuacja będzie wyglądać podobnie, jak ta, którą obserwujemy aktualnie na granicy z Czechami czy Słowacją. - Nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test - poinformował wiceminister infrastruktury.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje