piątek, 28 października 2022 08:51

Myślenice. Nowoczesne boisko w zabytkowym parku. To początek zmian w Parku Jordana

Autor Marzena Gitler
Myślenice. Nowoczesne boisko w zabytkowym parku. To początek zmian w Parku Jordana

Ogólnodostępne wielofunkcyjne boisko sportowe z poliuretanową nawierzchnią wraz z siłownią plenerową w centrum miasta? Dokładnie tak, a to dopiero początek rewitalizacji Parku Jordana, czyli potocznie nazywanego myślenickimi plantami.

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka w obecności młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach oraz przedstawicieli Rady Miejskiej oficjalnie otworzył zmodernizowany obiekt.

- Cieszę się, że dzięki finansowej pomocy Województwa Małopolskiego w ramach Małopolskiej Infrastruktury Sportowo-Rekreacyjnej MIRS oraz środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogliśmy zmodernizować ten obiekt, wymienić asfaltową nawierzchnię na bezpieczną poliuretanową, która nadała boisku nowoczesne oblicze. Można tu zagrać zarówno w siatkówkę, koszykówkę, jak i piłkę nożną, czy piłkę ręczną. Dodatkowo zamontowano elementy małej architektury – ławki, stojak na rowery, nowe nasadzenia, a obok powstała siłownia plenerowa. To miejsce ogólnodostępne dla wszystkich i jedyne takie w ścisłym centrum naszego miasta. Dolną płytę wraz z projektantem opracowujemy, by wybudować tam nowoczesny plac zabaw. Obecnie trwają uzgodnienia z Wojewódzkim Małopolskim Konserwatorem Zabytków w Krakowie, a także prowadzimy parce projektowe mając na uwadze szczególnie potrzeby dzieci – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Cały teren Parku Jordana w Myślenicach podlega ochronie konserwatorskiej, dlatego wszystkie wykonane prace były uzgodnione z Wojewódzkim Małopolskim Konserwatorem Zabytków w Krakowie. Konserwator zwracał uwagę, aby utwardzona była tylko powierzchnia, na której wcześniej znajdował się asfalt, dlatego poliuretanu nie zamontowano na podłożu siłowni plenerowej. W drugim etapie inwestycji w miejskim Parku Jordana ma powstać plac zabaw, jednak zgodnie z zaleceniami konserwatora nie można zaprojektować chociażby połączenia ścieżką chodnika z dolną płytą lub też rozszerzyć powierzchnię placu zabaw.

- Zasadność tej inwestycji potwierdzają chętnie korzystające z tego obiektu dzieci i młodzież. To nie pierwsza inwestycja, którą Gmina Myślenice realizuje przy wsparciu środków Województwa Małopolskiego z Małopolskiej Infrastruktury Sportowo-Rekreacyjnej. Cieszy fakt, że już dobrych kilka lat z rzędu dofinansowania na tego typu inwestycje są pozyskiwane, a w dobie wysokich cen samorządy są w szczególnie trudnej sytuacji planując kolejne inwestycje i tym bardziej gratuluję burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce otwarcia nowego obiektu sportowego, bardzo potrzebnego w tej części miasta – dodał Robert Bylica, radny województwa małopolskiego.

Koszt prac dotyczących rewitalizacji tzw. Myślenickich Plantów wyniósł 536 188,00 zł, a Gmina Myślenice pozyskała na realizację tego projektu środki z programu Małopolska Infrastruktura Rekreacyjno-Sportowa w kwocie 111 130,00 zł, natomiast 425 058,00 zł pokryło dofinansowanie z trzeciego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

inf. i fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje