piątek, 26 stycznia 2024 15:20

"Nowy rok niesie ze sobą nowe możliwości." Wojewoda i marszałek spotkali się z samorządowcami

Autor Marzena Gitler
"Nowy rok niesie ze sobą nowe możliwości." Wojewoda i marszałek spotkali się z samorządowcami

– Nowy rok niesie ze sobą nowe możliwości. Spotkania takie jak dzisiejsze Forum to doskonała przestrzeń do wymiany doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań - mówił w Krakowie wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Z ponad setką samorządowców spotkał się również marszałek Witold Kozłowski. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Małuch Prezes Zarządu Forum i Wójt Gminy Sękowa.  

W krakowskiej TAURON Arenie w czwartek, 25 stycznia odbyło się dziś pierwsze w nowym roku spotkanie w ramach Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. Była to też okazja dla samorządowców, aby spotkać się w nowym wojewodą.

Podczas forum rozmawiano między innymi o bieżących sprawach dotyczących pracy i funkcjonowania samorządów, nowej perspektywie finansowej Funduszy Europejskich dla Małopolski, finansowaniu działań w zakresie poprawy efektywności energetycznej, społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (tzw. SIM-ach) czy finansowaniu działań ekodoradców i straży miejskich i gminnych.

Dobry czas dla samorządów

W spotkaniu z małopolskimi samorządowcami wziął udział marszałek marszałek Witold Kozłowski oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który przybył ze swoim pełnomocnikiem ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego Maciejem Ostrowskim. Nowy wojewoda to doświadczony samorządowiec, były wieloletni burmistrz Kęt, a Maciej Ostrowski to były wieloletni burmistrz miasta i gminy Myślenice. Obaj bardzo dobrze wiedzą z jakim problemami zmagają się na co dzień wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Można się więc spodziewać, że samorządowcy w Małopolsce będą mieli solidne wsparcie w osobie wojewody.

– Nowy rok niesie ze sobą nowe możliwości. Spotkania takie jak dzisiejsze Forum to doskonała przestrzeń do wymiany doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań. Dzięki dialogowi i wielopoziomowej współpracy możemy stworzyć mieszkańcom Małopolski lepsze warunki do życia. Dziękuję wszystkim Państwu samorządowcom za wykonywaną codziennie pracę i podejmowanie nierzadko trudnych wyzwań. Deklaruję, że będę wspierał małopolskie samorządy oraz łączył rząd i samorząd – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Duże wsparcie z Unii dla samorządów

Samorządowcy dowiedzieli się jak przygotować się do aplikacji o środki finansowe z nowej perspektywy unijnej, przeznaczone między innymi na rozwój przedsiębiorczości. W programie Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 - 2027 zaplanowano m.in. nabory na działania w zakresie środowiska, poprawy efektywności energetycznej, rozwijanie systemu gospodarki odpadami, infrastrukturę społeczną, transport oraz zdrowie.

- To zapowiedź naprawdę ogromnej liczby naborów zaplanowanych na rok 2024. Łącznie nasze instytucje funkcjonujące w ramach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - Departament Funduszy Europejskich Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości oraz Wojewódzki Urząd Pracy – ogłoszą ponad 120 naborów. Wśród nich będą także nabory projektów w ramach instrumentów terytorialnych, przede wszystkim Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest nowym funduszem, wymaga też innego specyficznego podejścia – tym bardziej cieszę się, że tak szybko udało nam się uruchomić te właśnie środki - mówił Witold Kozłowski.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski - fot. UMWM

Ponad 173 członków z Małopolski

Przypomnijmy, Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski działa przy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Małopolskim Instytucie Samorządu Terytorialnego i Administracji od 2000 roku. Członkami – założycielami Forum było 98 wójtów i burmistrzów z gmin województwa małopolskiego. Obecnie Forum gromadzi ponad 173 członków spotykających się na comiesięcznych zjazdach. Głównym celem działania Forum jest prezentowanie opinii członków Forum w sprawach dotyczących doskonalenia poziomu i sprawności funkcjonowania samorządu terytorialnego. Zarząd Forum, oprócz wspomnianej Małgorzaty Małuch, tworzą: Zbigniew Mączka - Burmistrz Radłowa, Paweł Sala - Burmistrz Miasta i Gminy Maków Podhalański, Tomasz Żak - Burmistrz Andrychowa, Tomasz Gromala - Wójt Gminy Lipnica Murowana, Marek Jamborski - Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, Jakub Jamróz - Wójt Gminy Łapsze Niżne, Sławomir Paterek - Wójt Gminy Gnojnik, Leszek Skowron - Wójt Gminy Korzenna oraz Bogusław Antos - Wójt Gminy Brzeźnica.

fot. MUW

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka