czwartek, 14 października 2021 06:01

Obostrzenia dla niezaszczepionych. Projekt czeka na „cięższe czasy”?

Autor Aleksandra Tokarz
Obostrzenia dla niezaszczepionych. Projekt czeka na „cięższe czasy”?

Jak przyznał minister zdrowia, będąc gościem programu „Rozmowa Piaseckiego” w TVN24 „nie sprawdziły się scenariusze, mówiące o 15 tysiącach nowych przypadków w październiku”. Mimo tego jednak codziennie obserwujemy spore przyrosty zakażeń. Tymczasem nowe obostrzenia nie zostały wprowadzone. Co więc z zapowiadanymi wcześniej restrykcjami, które miałyby dotyczyć tylko osób niezaszczepionych?

Wciąż obowiązują obostrzenia wprowadzone przed tegorocznymi wakacjami. Wśród nich znajduje się między innymi obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi oraz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Takie restrykcje obowiązywać będą do końca października.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, będąc gościem „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24 został zapytany o wprowadzanie nowych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Jak przyznał szef MZ, badania społeczne wskazują na „różne nastroje” społeczeństwa. – Poziom skłonności do szczepień zatrzymał się na poziomie 70 procent. W tej chwili mamy wyszczepienie dorosłej populacji rzędu 60 procent, to nie mamy już tak wiele przestrzeni – tłumaczył.

Dodał, iż rząd nie chce stosować środków przymusu w przypadku, gdy tylko 30 procent społeczeństwa jest przeciwne szczepieniom. – Można wprowadzać różne regulacje, ale te regulacje powinny trafiać na odpowiednio przeanalizowane preferencje społeczne – mówił.

Przyznał także, iż projekt ustawy, która pozwala pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony, czeka na „cięższe czasy”. – Będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy – wyznał.

koronawirus najnowsze informacje

inf. TVN24/RadioZet, fot.

Polska

Polska - najnowsze informacje