poniedziałek, 27 kwietnia 2020 13:24

Olkusz. Pies na oczach właściciela ugryzł 6-latkę

Autor Marzena Gitler
Olkusz. Pies na oczach właściciela ugryzł 6-latkę

Na ulicy 29-Listopada w Olkuszu pies ugryzł w plecy 6-letnią dziewczynkę, gdy ta szła ze swoją mamą. Zwierzę wyrwało się mężczyźnie, który trzymał go na smyczy.

Do zdarzenia doszło 23 kwiatnia około godziny 12. Jak ustalili policjanci, kobieta szła ze swoją 6-letnią córką i mijała mężczyznę, który prowadził na smyczy psa. Po chwili zwierzę wyrwało się i ugryzło dziewczynkę w plecy.  Dziecko miało wyraźne ślady po ugryzieniu. Właściciel czworonoga okazał policjantom  książeczkę obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie.  Sprawa trafiła na Policję.

Właściciel psa zobowiązany jest do zachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, co wynika z art. 77 przepisów kodeksu wykroczeń. Pies musi być wyposażony w smycz, a w zależności od rasy czy wielkości w kaganiec, który przeznaczony jest przede wszystkim dla ras niebezpiecznych. Nie w każdej jednak sytuacji właściciel odpowie za niebezpieczne zachowanie zwierzęcia, albowiem zgodnie z art. 78 kodeksu wykroczeń, karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany, podlegać będzie ten, kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się ono niebezpieczne.

Odpowiedzialność za zachowanie zwierzęcia, gdy zwierzę wyrządzi szkodę materialną lub fizyczną, np. pogryzie jakąś  osobę,  może ponieść  nie tylko właściciel, ale i osoba, która w danym momencie sprawowała nad psem opiekę. W takim przypadku nie ma  znaczenia,  czy zwierzę było pod nadzorem człowieka, czy zabłąkało się bądź uciekło.  Odpowiedzialność ta wynika z przepisów kodeksu cywilnego, które określone zostały w art. 361, 362, 363, 444 – 447.

W przypadku wystąpienia szkody na osobie (pogryzienie przez psa) możliwe jest pociągnięcie opiekuna do odpowiedzialności karnej. Wymiar kary będzie wtedy zależał od uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego.  Określone jest to w przepisach kodeksu karnego w artykułach 156 i 157.

Oprócz odpowiedzialności prawnej, na opiekunie zwierzęcia ciążą również obowiązki. Właściciel czworonoga  musi zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie lokum,  warunki i wyżywienie. Nie wolno trzymać zwierzęcia domowego na uwięzi (np. łańcuchu) dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, przy czym nie może ona być krótsza niż 3 metry.  Trzeba również pamiętać o obowiązkowym szczepieniu zwierząt  - art. 56 ust 1 i 2 Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Za niewywiązanie się z tego obowiązku, grozić może kara grzywny, kara aresztu bądź pozbawienia wolności do lat 3. Należy również wziąć pod uwagę, kwestię odpowiedzialności za porządek i czystość, które regulują przepisy prawa miejscowego danej gminy. Warto więc zapoznać się z treścią takiej uchwały.

inf. KPP w Olkuszu, foto. ilustracyjna pixabay.com

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka