piątek, 13 sierpnia 2021 06:00

Opera na zamku w Czorsztynie

Autor Edyta Sowa
Opera na zamku w Czorsztynie

Niecodzienne wydarzenie będzie miało miejsce właśnie dziś w piątek 13! Na zamku w Czorsztynie zabrzmią dźwięki opery, w tych wyjątkowych okolicznościach, przy świetnej akustyce będzie można poczuć dreszcz emocji. Podobny pokaz miał miejsce już 2016 i 2019 roku, ale przedsięwzięcie jest tym bardziej godne uwagi, że akcja opery dzieje się właśnie  w tym miejscu - autentycznym, średniowiecznym zamku.

Kultura dostępna

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie LGD ”Gorce-Pieniny” otrzymało dotacje wysokości 30 tys. zł w ramach programu „Kultura Dostępna” na wystawienie opery w plenerze. Na dziedzińcu ruin czorsztyńskiej warowni odbędzie się wystawienie opery pt: „Opera Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda Karola Kurpińskiego". Jest to bardzo rzadko wykonywane dzieło polskiego XIX ¬wiecznego kompozytora. Charakteryzuje się ono wieloma cechami, odnoszącymi się do rodzimej polskiej kultury, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej. Spora część dzieła utrzymana jest w stylu narodowym, który przejawia się w polonezach, ludowych śpiewkach oraz dumkach. Libretto Józefa Wawrzyńca Krasińskiego nawiązuje do popularnych legend o białych damach, zamieszkujących polskie zamki i straszących nocą ich mieszkańców. Realizacja projektu „Opera Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda Karola Kurpińskiego” będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem organizowanym w Pieninach, gdzie nigdy jeszcze nie wystawiano plenerowo dzieła operowego.

Fabuła i artyści

Ważnym założeniem projektu jest pomysł wystawienia opery w autentycznym miejscu, w którym rozgrywa się akcja, oraz o czasie określonym przez fabułę (zmierzch). Jest to unikalne, oryginalne i innowacyjne ujęcie tematu, które naszym zdaniem zapewni duże powodzenie przedsięwzięcia. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są młodzi studenci Akademii Muzycznej w Krakowie tj. Pani Ewa Marta Zachwieja ze Szczawnicy ¬(w operze jako solistka, mezzosopran ) studentka 1-go roku studiów magisterskich Śpiewu Solowego, Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz; dwukrotnie uczestniczyła w warsztatach wokalnych im. Lotty Lehmann w Perlebergu, w Niemczech, podczas, których otrzymała wyróżnienie. W Polsce swe umiejętności wokalne doskonaliła również podczas licznych kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez: Ryszarda Karczykowskiego, Mariusza Kwietnia, Piotra Kusiewicza. Drugą inicjatorką jest Pani Maria Małgorzata Złotek z Krakowa ¬ (w projekcie solistka, sopran) studentka 2-go roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatka III miejsca i wyróżnienia w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Gliwicach. Brała udział w kursach mistrzowskich śpiewu solowego, prowadzonych przez m.in. Mariusza Kwietnia, Ryszarda Karczykowskiego, Piotra Kusiewicza i Rose Marie Landry oraz kursach aktorskich prowadzonych m.in przez Michała Znanieckiego, Ireneusza Krosnego i Bogdana Renczyńskiego. W 2015roku debiutowała w Operze Krakowskiej w spektaklu "Opera bez ograniczeń"; współpracuje z krakowskim środowiskiem chóralnym, m.in. z Chórem Polskiego Radia.

Integracja

Te dwie energiczne kobiety wzięły sprawy w swoje ręce, rozeznały teren, potrzeby i z ogromnym zapałem przystąpiły do pracy. Celem programu do którego aplikowało stowarzyszenie wraz ze studentami jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

Nasze działania w projekcie popularyzują dziedzictwo o znaczeniu narodowym i poszerzają dostęp do oferty kulturalnej obszaru pienińsko-gorczańskiego oraz charakteryzują się wysoką wartością edukacyjną i artystyczną. Planowane wydarzenie umożliwi mieszkańcom obszaru LGD zapoznanie się z formą sztuki operowej, do której na co dzień mamy utrudniony dostęp. Ponadto będzie to znacząca promocja ruin zamku w Czorsztynie oraz całego regionu pienińskiego – zachęcają pomysłodawczynie

Partnerami projektu są Pieniński Park Narodowy w Krościenku, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Galeria Krzywa Jabłonka w Szczawnicy oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. Na tym jednak nie koniec, gdyż chcemy partnerstwo rozszerzyć o gminy pienińsko-gorczańskie.

info UG Czorsztyn, foto. Stowarzyszenie LGP "Gorce -Pieniny"|

Podhale

Podhale - najnowsze informacje