czwartek, 30 maja 2019 14:16

Ortodoncja – postaw na piękny i zdrowy uśmiech!

Autor (red)
Ortodoncja – postaw na piękny i zdrowy uśmiech!

Wygląd Twoich zębów wywołuje u Ciebie kompleksy? Czas to skończyć! Załóż aparat ortodontyczny i ciesz się promiennym uśmiechem!

Aparaty ortodontyczne są obecnie zakładane nie tylko u dzieci i młodzieży, ale również u dorosłych. Ortodoncja to dziedzina stomatologii, której głównym zadaniem jest leczenie wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych, a także wad zębowych.

Leczenie ortodontyczne prowadzone jest zarówno ze wskazań estetycznych, jak również profilaktycznych. Prawidłowy zgryz to nie tylko piękniejszy uśmiech, ale także mniejsze ryzyko schorzeń zębów i przyzębia – tkanek otaczających zęby.

Kiedy warto zdecydować się na prostowanie zębów? Na czym dokładnie polega leczenie ortodontyczne? Jakie rodzaje aparatów mamy obecnie do dyspozycji? W końcu, ile kosztuje aparat ortodontyczny i jego założenie?

Wskazania do założenia aparatu ortodontycznego

Aparat na zęby zakłada się w celu korygowania różnego rodzaju wad zgryzu, które mogą być zarówno wrodzone, jak również nabyte.

Wady te mogą być widoczne na zewnątrz, zmniejszając estetykę twarzy, lecz także mogą powodować szereg trudności, w tym utrudniać prawidłowe mówienie, oddychanie czy jedzenie.

Dzięki aparatom ortodontycznym można leczyć między innymi:

 • wady położenia dolnego łuku zębowego w stosunku do łuku górnego – tyłozgryz, tyłożuchwie, przodozgryz i przodożuchwie
 • wady w płaszczyźnie poziomej między górnym i dolnym łukiem zębowym – zgryz otwarty oraz zgryz głęboki
 • wady poprzeczne, gdy zęby zachodzą na siebie – zgryz krzyżowy, przewieszony, boczne przemieszczenie żuchwy
 • stłoczenia zębów – zbyt duża wielkość albo liczba zębów w stosunku do szczęki i żuchwy
 • szparowatość – widoczne odstępy pomiędzy zębami
 • zęby zatrzymane – nierozwinięte całkowicie, które nadal pozostają w kości
 • brak niektórych zębów – gdy po wypadnięciu zębów mlecznych nie wyrastają wszystkie zęby stałe

Dzisiejsza ortodoncja daje niemalże nieograniczone możliwości w leczeniu nawet bardzo skomplikowanych wad zgryzu oraz wad zębowych u pacjentów – niezależnie od ich wieku.

Aparat ortodontyczny – najskuteczniejsza metoda leczenia

W celu leczenia ortodontycznego wykorzystuje się aparaty ortodontyczne, czyli specjalne aparaty służące do przywracania odpowiedniej pozycji zębów w łukach zębowych i do leczenia wad zgryzu. Zamontowany do jamy ustnej pozwala na stopniową zmianę położenia zębów.

Aktualnie do dyspozycji są różne rodzaje aparatów, w tym aparaty ruchome – wyjmowane, które najczęściej stosowane są u dzieci, a także aparaty stałe, które na stałe zakładane są na zęby – stosowane u młodzieży i dorosłych, czyli do korekcji zębów stałych.

Aparaty stałe oferowane są w wielu wariantach do wyboru, w tym także jako aparaty estetyczne, które cechują się mniejszą widocznością niż te wykonane z metalu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych:

 • aparaty ruchome – standardowe aparaty wykonane z płytki plastikowej oraz metalowych drutów, nakładane na zęby
 • aparaty ruchome typu Invisalign – mają postać przezroczystych, zdejmowanych nakładek, które wymienia się w miarę postępów leczenia
 • aparaty metalowe – najbardziej popularny rodzaj aparatu z zamkami wykonanymi ze srebrzystego metalu
 • aparaty ceramiczne lub porcelanowe – zamki wykonane są z ceramiki albo porcelany, która jest podobna do szkliwa zębowego, a przy tym bardzo wytrzymała
 • aparaty kryształowe lub szafirowe – bardzie przezierne niż zamki ceramiczne lub porcelanowe
 • aparaty lingwalne typu Incognito – aparaty te umieszczane są od wewnętrznej powierzchni zębów, dlatego z zewnątrz pozostają niewidoczne, są jednak kilkukrotnie droższe od standardowych aparatów

Warto także wskazać, że aparaty stałe obecnie oferowane są w dwóch systemach – standardowym, ligaturowym, a także bezligaturowym typu Damon. W pierwszym z nich drucik przytrzymujący zęby jest zabezpieczany elastycznymi gumkami – ligaturami. W drugim zamki na zębach posiadają specjalne zasuwki, więc stosowanie gumek nie jest konieczne.

Dobór odpowiednich aparatów bazuje przede wszystkim na rodzaju wady u pacjenta, a także jego indywidualnych potrzebach dotyczących estetyki, komfortu.

Leczenie ortodontyczne – krok po kroku

Aby rozpocząć leczenie ortodontyczne, należy udać się do specjalisty takiego jak ortodonta. W trakcie pierwszej wizyty konsultacyjnej specjalista zapozna się ze stanem zębów i zgryzu pacjenta, a następnie będzie mógł zaproponować mu konkretne metody postępowania.

Zleca także wykonanie odpowiednich badań, w tym zdjęć RTG – rentgenowskich. Po ich wykonaniu i dostarczeniu do gabinetu ortodonta będzie mógł przygotować plan leczenia.

Przed założeniem aparatu przygotowuje się również wyciski zębów z wykorzystaniem specjalnej pasty. Pozwalają one na przygotowanie modelu zębów i zgryzu pacjenta, a tym samym na dopasowanie właściwego aparatu oraz na kontrolowanie postępów leczenia.

Gdy pacjent wybiera aparat stały, na tylnych zębach umieszcza się pierścienie, w których umieszcza się końcówki drucików. Zamiast nich można zastosować także zamki z rurkami w zależności od wady. Potem ortodonta przykleja do powierzchni zębów kolejne zamki, umieszcza druciki i ligatury w przypadku aparatów ligaturowych.

Na kolejnych wizytach ortodonta sprawdza zmiany w ustawieniu zębów, wymienia ligatury, ewentualnie druciki lub mienia ich naciąg. Bezpośrednio po wizycie mogą pojawić się dolegliwości bólowe – uczucie nacisku na zęby.

Czas leczenia ortodontycznego wynosi najczęściej od 1 roku do 2 lat. Po zdjęciu aparatu stałego stosuje się także retencję – aparat wyjmowany lub naklejony drucik, które mają na celu utrzymanie efektów.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Leczenie wad zgryzu zależne jest od wady, wybranego typu aparatu, czasu kuracji oraz cennika gabinetu. Leczenie aparatem ruchomym to zwykle koszt od 3 do 5 tysięcy. Za leczenie aparatem stałym standardowym – metalowym lub estetycznym zapłacimy od 6 do nawet 12 tysięcy złotych.

Do skorzystania z leczenia ortodontycznego zaprasza Klinika Stomatologiczna SE+ Krakowa.  Polecamy!

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje