poniedziałek, 3 czerwca 2019 13:56

Oświęcim. Brutalny napad na 80-latka

Autor Joanna Frydrych
Oświęcim. Brutalny napad na 80-latka

Dzięki spostrzegawczości policjantów oraz niezwłocznej i trafnej decyzji oficera dyżurnego Policji, uratowane zostało życie 80-letniego mężczyzny. Sprawcy podejrzani o rozbój na seniorze z użyciem niebezpiecznego narzędzia już trafili do aresztu.

W ubiegłą środę, 29 maja tuż przed południem policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na osiedlu Zasole w Oświęcimiu, gdzie doszło do awantury pomiędzy 42-letnim właścicielem mieszkania, a jego 29-letnim znajomym. W trakcie czynności funkcjonariusze dostrzegli, że jeden z mężczyzn posiada saszetkę, w której znajdowała się legitymacja emeryta. Wiek mężczyzny wskazywał na fakt, iż dokument ten z całą pewnością nie należał do niego. Po dokładnym sprawdzeniu zawartości saszetki podejrzenia policjantów potwierdziły się. Znajdował się w niej komplet dokumentów tj. dowód osobisty, prawo jazdy oraz karta bankomatowa 80-letniego mieszkańca jednej z podoświęcimskich miejscowości. Mężczyźni zaczęli tłumaczyć, że dokumenty należą do wujka jednego z nich, lecz policjanci nie dali wiary wyjaśnieniom. Informację przekazali dyżurnemu, który polecił natychmiastowy kontakt z właścicielem dokumentów.

Mundurowi w kilka chwil zjawili się przed domem seniora, gdzie zza drzwi usłyszeli ciche wołanie o pomoc. Policjanci błyskawicznie dostali się do wnętrza i w jednym z pokoi odnaleźli mężczyznę posiadającego obrażenia głowy. Pokrzywdzony uskarżał się również na ból w klatce piersiowej. Przekazał również, że w nocy został pobity i okradziony przez dwóch sprawców, którzy zniszczyli jego telefon komórkowy, aby uniemożliwić mu wezwanie pomocy.
Policjanci natychmiast wezwali Pogotowie Ratunkowe, a następnie przystąpili do udzielania rannemu pomocy. Pod opieką ratowników medycznych 80-latek trafił do szpitala. Po badaniach lekarskich okazało się, że senior doznał poważnego urazu głowy oraz klatki piersiowej, a pomoc ratująca życie nadeszła w ostatniej chwili.

W związku z podejrzeniem dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia 29 i 42-latek zostali zatrzymani. Podczas przeszukania ich mieszkań funkcjonariusze odnaleźli pieniądze oraz wszystkie skradzione przedmioty. Ponadto odnaleźli kilka telefonów komórkowych i kilka kart bankomatowych oraz aparaty fotograficzne, które należały do różnych osób. Aktualnie policjanci ustalają okoliczności w jakich sprawcy weszli w ich posiadanie.
W dniu 31 maja zatrzymani zostali doprowadzeni do oświęcimskiej prokuratury, gdzie na podstawie dowodów zebranych przez policjantów zostały im przedstawione zarzuty dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Tego samego dnia trafili przed oblicze sędziego, który zastosował wobec nich trzymiesięczny areszt tymczasowy.

Za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Info: KPP Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje