czwartek, 21 listopada 2019 06:29

Oświęcim: Parking na 300 aut. Kiedy będzie gotowy?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Oświęcim: Parking na 300 aut. Kiedy będzie gotowy?

W Oświęcimiu kończy się budowa wielopoziomowego parkingu.

Budynek parkingu wielopoziomowego Park and Ride, który powstaje przy ul. Powstańców Śląskich jest na ukończeniu. Ekipa budowlana prowadzi prace przy jego elewacji i wewnątrz budynku.

Obiekt będzie gotowy na wiosnę przyszłego roku. W środku powstanie 300 miejsc dla samochodów, kilkadziesiąt dla rowerów, skuterów i motocykli, a także toalety.

– Przestrzeń wokół dworca kolejowego bardzo się nam zmienia. PKP przebudowuje budynek dworca, a miasto realizuje parking wielopoziomowy. Park and Ride jest nowością w naszym mieście – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Projekt miasta wiąże się z planami spółki PKP, która w przyszłym roku zakończy przebudowę dworca kolejowego w Oświęcimiu oraz modernizuje linie kolejowe w kierunku Krakowa i Czechowic-Dziedzic.

– Ważne, że nasze działania są spójne. Dworzec będzie nowoczesny i funkcjonalny, a pobliski Park and Ride zapewni bezpłatne i bezpieczne parkowanie samochodów na czas dalszej podróży. Kluczowa jest jednak przebudowa linii kolejowych, która umożliwi szybkie połączenie z dużymi miastami. Myślę tu głównie o Krakowie, ale też i o Katowicach. Wtedy nie będziemy musieli podróżować busami, będziemy korzystać z kolei, tak jak jest to przyjęte w innych krajach. Czas naszej podróży znacznie też się skróci. Do Krakowa powinniśmy dojechać w 60-70 minut – uważa prezydent Janusz Chwierut.

Całe przedsięwzięcie, które obok budowy parkingu obejmowało również wyburzenie dawnego hotelu „Glob” kosztuje ponad 19,4 mln zł. Miasto pozyskała na tę inwestycję dofinansowanie unijne w wysokości 14, 3 mln zł.

Źródło: UM Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje