wtorek, 14 stycznia 2020 14:23

Oświęcim. Policjanci znów ujawnili cofnięty licznik

Autor Katarzyna Domagała
Oświęcim. Policjanci znów ujawnili cofnięty licznik

W ostatnich miesiącach policjanci z Małopolski ujawnili szereg cofniętych liczników podczas kontroli drogowych. Kolejne tego typu zdarzenie miało miejsce 13 stycznia w Oświęcimiu

Od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci w celu wyeliminowania procederu związanego z tzw. „kręceniem liczników”, weryfikują stan drogomierzy w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania przesyłają do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W poniedziałek rano (13 stycznia) na ulicy Jagiełły w Oświęcimiu  policjanci z oświęcimskiej drogówki  zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki VW Passat, za którego kierownicą siedział 52 – letni mieszkaniec gminy Oświęcim. W trakcie czynności zgodnie z nowymi uprawnieniami, policjanci sprawdzili również aktualny stan drogomierza, który wynosił 327 138 km. Mundurowi zweryfikowali te dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów, uzyskując  informację, że stan licznika kontrolowanego auta podczas ostatniego badania technicznego był wyższy i wynosił 370 000 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika w chwili kontroli drogowej jest niższy o 42862km od stanu z ubiegłego roku.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na zmianie wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego, którzy będą wyjaśniać okoliczności, w jakich doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Info, foto: KPP Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje