środa, 29 lipca 2020 15:15

Oświęcim. Tegoroczne obchody ku czci św. Maksymiliana skromniejsze niż zwykle

Autor Marzena Gitler
Oświęcim. Tegoroczne obchody  ku czci św. Maksymiliana skromniejsze niż zwykle

Tegoroczne uroczystości ku czci św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu w związku z sytuacją pandemii będą miały inny charakter niż zwykle. Nie będzie nabożeństw, ani pieszych pielgrzymek do byłego KL Auschwitz, nie będzie też mszy świętej przy bloku śmierci. Jak będą wyglądały?

Dziś mija 79 rocznica dnia, w którym Maksymilian Maria Kolbe, podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz, zgłosił sią na ochotnika na śmierć głodową w zamian za innego więźnia, Franciszka Gajowniczka. Za kilkanascie dni - 14 sierpnia minie kolejna rocznica jego męczeńskiej śmierci. Co roku postać wyjatkowego franciszkanina i jego ofiarę przypominaja ojcowie franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem z fenolu.

Pod koniec lipca 1941 r. z obozu uciekł więzień Zygmunt Pilawski. Za karę zastępca komendanta Karl Fritzsch zarządził apel. Wybrał dziesięciu więźniów i skazał ich na śmierć głodową. Wśród nich był Franciszek Gajowniczek.

Więżniowie skazani na śmierć głodową byli zamykani w jednej z cel w podziemiach bloku nr 11. Nie otrzymywali pożywienia ani wody. Po kilku, kilkunastu dniach umierali w straszliwych męczarniach.

O. Maksymilian Kolbe po dwóch tygodniach męki wciąż żył. 14 sierpnia 1941 r. został uśmiercony przez niemieckiego więźnia – kryminalistę Hansa Bocka, który wstrzyknął mu truciznę.

Tegoroczne Uroczystości ku czci św. Maksymiliana Męczennika w związku z sytuacją pandemii będą miały inny charakter niż zwykle - infoirmuja franciszkanie z Hermęży. - Nie będzie nabożeństw, ani pieszych pielgrzymek do byłego KL Auschwitz, nie będzie też Mszy świętej przy bloku śmierci.

Decyzją Księdza Biskupa Ordynariusza naszej Diecezji o godz. 10.30 w trzech kościołach równocześnie zostaną odprawione Msze święte.

W kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu Msza święta dla diecezji bielsko-żywieckiej z udziałem biskupów. W kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych dla uczestników Marszu Życia Polaków i Polonii pod przewodnictwem rektora WSD Salezjanów z Krakowa ks. Adama Paszka. W kościele Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach dla wspólnot Rycerstwa Niepokalanej pod przewodnictwem Prowincjała Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Mariana Gołąba.

Po zakończeniu uroczystości delegacja z każdego z kościołów uda się na teren Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie złożone zostaną kwiaty na placu apelowym, pod ścianą śmierci i w celi śmierci Ojca Maksymiliana.

Franciszkanie zapraszaja też członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą do Harmęż 14 sierpnia na godz. 10.30.

Organizatorzy przypominają o obowiązku zakrywania ust i nosa podczas liturgii w kościele.

foto: By Dnalor 01 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 at, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38064226

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka