czwartek, 2 czerwca 2022 07:05

Palił się zakład produkcyjny. Pracownicy próbowali ratować obiekt

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Palił się zakład produkcyjny. Pracownicy próbowali ratować obiekt

1 czerwca o godzinie 7.08 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Grybów Biała, OSP Biała Niżna oraz OSP Stróże zostały wezwane do działań w Białej Niżnej.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że z otworu wsadowego pieca opalanego drewnem i trocinami wydostawał się ogień, który przedostał się na pomieszczenie kotłowni. W kotłowni występowało silne zadymienie. Osoby znajdujące się blisko kotłowni oraz w pobliżu hali produkcyjnej opuściły teren przed przybyciem zastępów straży. Wcześniej podjęły nieskuteczne działania gaśnicze przy użyciu gaśnic proszkowych i śniegowych. W zdarzenia nikt z pracowników nie ucierpiał i nie zgłaszał żadnych dolegliwości.

Z uzyskanych informacji wynikało, że pieca nie można gasić wodą gdyż może dojść do jego rozerwania. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podawaniu proszku gaśniczego na piec, a także do komory spalania. Sprawdzono kamerą termowizyjną elementy pieca. Temperatura zawierała się w przedziale od 150°C do 650°C. Wietrzono pomieszczenia kotłowni przy użyciu wentylatorów oddymiających oraz wentylatorów zamontowanych w kotłowni. Rozstawiono podnośnik hydrauliczny oraz sprawdzono powierzchnię dachu pod kątem zagrożenia pożarowego. Kontrolowano proces wypalania materiału palnego znajdującego się w piecu. Okresowo tłumiono proszkiem gaśniczym wydobywający się z pieca ogień. Do gaszenia pożaru wykorzystano agregaty proszkowe JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz wszystkie dostępne gaśnice proszkowe znajdujące się na terenie zakładu. Na miejsce działań został zadysponowany zastęp z JRG nr 2 Tarnów z kontenerem proszkowym.

Działania ratowniczo-gaśnicze trwały prawie sześć godzin.

Inf. i foto: PSP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje