sobota, 8 sierpnia 2020 07:32

Wojewoda małopolski, Piotr Ćwik odwołany. Kto go zastąpi?

Autor Marzena Gitler
Wojewoda małopolski, Piotr Ćwik odwołany. Kto go zastąpi?

Wczoraj wieczorem Premier Mateusz Morawiecki zadecydował o zmianie wojewody małopolskiego. Piotr Ćwik został odwołany, a nowym wojewodą zostanie samorządowiec z powiatu olkuskiego.  

Nowym wojewodą małopolski zostanie Łukasz Kmita. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Był dyrektorem biura posła PiS Jacka Osucha, szefem Forum Młodych PiS w Olkuszu, stał też na czele Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna" oraz dyrektorem regionalnego oddziału KRUS w Krakowie. Od 2018 roku radny w Radzie Powiatu Olkuskiego. Dwukrotnie ubiegał się o stanowisko burmistrza tego miasta ale bezskutecznie, W przeszłości był także dziennikarzem. Ma 35 lat.

Piotr Ćwik urodził się w 1968 roku w Krakowie. W PiS od 2005 roku. W wyborach w 2011 roku z listy tej partii bezskutecznie kandydował do Sejmu w okręgu krakowskim. Mandat posła objął 5 czerwca 2014 roku zastępując Andrzeja Dudę, który uzyskał w wyborach europejskich mandat europarlamentarzysty. Ćwik w wyborach parlamentarnych w 2015 roku nie uzyskał poselskiej reelekcji; został mianowany wicewojewodą małopolskim. Od 2 czerwca 2017 roku był wojewodą małopolskim.

Informacja o dymisji zastała go na Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej, gdzie tradycyjnie jest porządowym wraz z synem.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka