piątek, 20 maja 2022 14:19

Małopolska: Platforma rusza w teren. Działacze odwiedzą 20 powiatów

Autor Marzena Gitler
Małopolska: Platforma rusza w teren. Działacze odwiedzą 20 powiatów

- Ruszamy w trasę. Dzisiaj będziemy w Tarnowie, w Krzeszowicach, w Olkuszu, ale przez najbliższe cztery dni odwiedzimy prawie wszystkie - chyba 20 powiatów w Małopolsce - zapowiedział dziś w Krakowie poseł Aleksander Miszalski, szef małopolskiej Platformy Obywatelskiej. Zwieńczeniem cyklu spotkań będzie Małopolski Kongres Programowy.

O najbliższych planach małopolskiej Platformy Obywatelskiej działacze mówili w nietypowym miejscu - podczas śniadania prasowego na barce w Restauracji „Wiślany  Ogród” przy bulwarze Czerwieńskim w Krakowie.  

Lider małopolskiej PO Aleksander Miszalski przedstawił nowy "odmłodzony" zarząd, wybrany na jesieni ubiegłego roku. Tworzą go oprócz niego m.in. obecni na briefingu wiceprzewodniczący: Weronika Smarduch, liderka PO z powiatu nowotarskiego, Anna Polańska z Wieliczki, Łukasz Pawełek - zastępca Skarbnika Krajowego PO oraz sekretarz PO w Małopolsce i koordynator programowy Grzegorz Małodobry.

- Ruszamy w trasę. Dzisiaj będziemy w Tarnowie, w Krzeszowicach, w Olkuszu, ale przez najbliższe cztery dni odwiedzimy prawie wszystkie - chyba 20 powiatów w Małopolsce - mówił Aleksander Miszalski, który zapowiedział, że zwieńczeniem cyklu spotkań w terenie będzie Małopolski Kongres Programowy, który odbędzie się we wtorek.

Regionalny Kongres Programowy odbędzie się 24 maja o godzinie 18:00. Emitowany i będzie emitowany na żywo pod linkiem fb.com/malopolska.platforma, natomiast już 27 maja (piątek), godz. 13:00 w Warszawie odbędzie się Kongres Programowy Platformy Obywatelskiej „Pomocna Polska”.

Przygotowaniem do kongresów są właśnie spotkania z mieszkańcami, które Platforma w Krakowie zapoczątkowała już w ubiegły weekend akcją „Kraków Przyszłości”. - W piątek zainaugurowaliśmy to konferencją prasową, natomiast i w sobotę, i w niedzielę już rozmawialiśmy z krakowianami w Parku Lotników AWF i później, w Parku Jordana - mówił Miszalski. Działacze podczas spotkań z mieszkańcami zachęcali do wypełniania ankiet na temat jak żyje się w Krakowie. W pierwszy weekend akcji zebrano ich około 300. - Będziemy co miesiąc wychodzić z kolejnymi pytaniami, bardziej szczegółowymi, bo te pierwsze były dosyć ogólne. Będą dotyczyć różnych obszarów zarządzania miastem: zieleni, transportu, infrastruktury, turystyki, przedsiębiorczości - zapowiadał poseł.

Przypomniał też, że wczoraj z posłankami Katarzyną Lubnauer i Krystyną Szumilas oraz posłem Markiem Sową złożył wniosek do wojewody małopolskiego o odwołanie kurator Barbary Nowak i przekazał napisaną przez Młodych Demokratów petycję na ten temat, pod którą zebrano 4000 podpisów.

Na dziś zaplanowano też spotkanie ze Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska na temat przygotowanej przez małopolską PO ustawy metropolitalnej.

To nie koniec działań parlamentarnych. Platforma rusza w teren z ulotkami na temat postulowanych przez nią zmian osłonowych dla dotkniętych inflacją Polaków. W "Pakiecie ratunkowym dla polskich rodzin" są propozycje 20-procentowej podwyżki dla pracowników sektora publicznego, wprowadzenia obligacji antydrożyźnianych, w których oprocentowanie będzie równe inflacji i pomocy dla kredytobiorców. Mówili o nich zastępca dyrektora Instytutu Obywatelskiego Andrzej Domański i liderka PO z Podhala, Weronika Smarduch.

Anna Polańska poinformowała dziennikarz o przygotowaniach do przyszłych wyborów, przede wszystkim w zakresie monitorowania ich praworządności. - Mamy przygotowaną wstępną obsadę większości Okręgowych Komisji Wyborczych w Małopolsce. Jako jedyna partia opozycyjna podjęliśmy takie działania - podkreśliła.

Łukasz Pawełek przypomniał o podejmowanych przez lokalnych działaczy w terenie i samorządowcach z PO akcjach pomocy Ukrainie. Zapowiedział też powrót do sprawdzonych formuł spotkań jakimi są kluby obywatelskie i debaty eksperckie.

Małopolska PO rusza w teren

Działacze małopolskiej Platformy zapowiedzieli cykl spotkań w najbliższy weekend. Będzie ich można spotkać m.in w Bochni, Wieliczce, Chrzanowie, Wadowicach, Myślenicach, Krynicy, Muszynie i Nowym Sączu. We wtorek, 24 maja odwiedzą Miechów i Suchą Beskidzką.

fot. Marzena Gitler / Głos24

Małopolska - najnowsze informacje