sobota, 5 grudnia 2020 17:59

Po szczepionce nie będziesz mogła zajść w ciążę! Czy treść ulotki może niepokoić?

Autor Mirosław Haładyj
Po szczepionce nie będziesz mogła zajść w ciążę! Czy treść ulotki może niepokoić?

W środę, 2 grudnia brytyjski rząd przekazał informację, że szczepionka uzyskała zgodę agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA na dopuszczenie do użycia.

Premier Boris Johnson poinformował, że w Wielkiej Brytanii szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Dla kogo przeznaczona jest szczepionka?

Skuteczność preparatu firm Pfizer i BionTech określa się jako 95 %. Portal cywilnebiurosledcze.pl donosi, że ulotka zawiera informację o tym, iż „produkt leczniczy nie ma pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Wielkiej Brytanii, ale zostało wydane zezwolenie na tymczasowe zaopatrzenie brytyjskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej w zakresie czynnych szczepień ochronnych.”

Preparat jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 16. roku życia w celu uniknięcia zachorowania na Covid-19. Z załączonej do produktu informacji przekazanej przez producenta wynika, że szczepionka może powodować niepożądane działania.

Możliwe działanie niepożądane


Na ulotce wymieniono możliwe powikłania:

  1. bardzo częste, czyli występujące częściej niż w przypadku 1 osoby na 10 - ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, dreszcze, ból stawów, gorączka;
  2. częste (poniżej 1 przypadku na 10): nabrzmienie bądź zaczerwienienie w miejscu zastrzyku, nudności;
  3. nieczęste (poniżej 1 przypadku na 100): powiększone węzły chłonne i złe samopoczucie.
  4. Jak podaje producent najczęstszymi działaniami niepożądanymi u uczestników w wieku 16 lat i starszych były: ból w miejscu wstrzyknięcia (> 80 proc.), zmęczenie (> 60 proc.), ból głowy (> 50 proc.), ból mięśni (> 30 proc.), dreszcze (> 30 proc.), mięśniobóle (> 20 proc.) i gorączka (> 10 proc.).
  5. W podziale typów działań niepożądanych napisano, że powiększenie węzłów chłonnych zaobserwowano nieczęsto (≥ 1/1 000 do < 1/100), bóle głowy bardzo często (≥ 1/10), bóle stawów i mięśniobóle - bardzo często (≥ 1/10), bóle w miejscu zastrzyku, zmęczenie, dreszcze i gorączkę - bardzo często (≥ 1/10), zaczerwienienie bądź nabrzmienie w miejscu zastrzyku - często (≥ 1/100 do < 1/10), złe samopoczucie - nieczęsto (≥ 1/1 000 do < 1/100), a nudności - często (≥ 1/100 do < 1/10).

Kto powinien unikać szczepienia?

Władze brytyjskie ostrzegły, by nie stosować szczepionki w przypadku, gdy ktoś jest uczulony na którąś ze znajdujących się w niej substancji. W przypadku problemów po wcześniejszym podaniu tej szczepionki zalecono, by skonsultować się z lekarzem w przypadku. Przeciwwskazaniem do szczepień są również choroby z wysoką gorączką, osłabiony układ odpornościowy, problemy z krwawieniem lub stosowanie leku hamującego krzepnięcie krwi.

Podano również informację, że nie przeprowadzono badań na temat interakcji szczepionki COVID-19 mRNA BNT162b2 z innymi produktami leczniczymi ani innymi szczepionkami. Nie ma również wiedzy na temat jej wpływu na kobiety w ciąży. Pojawiło się natomiast zalecenie, by unikać zajścia w ciążę w ciągu dwóch miesięcy po szczepieniu. Z uwagi na brak badań nad przenikaniem szczepionki do mleka ludzkiego, nalezy wstrzymać się przed karmieniem piersią.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: medonet.pl, radiozet.pl, cywilnebiurosledcze.pl
Fot.: Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka