wtorek, 4 maja 2021 08:28

Podsumowano akcję szczepień. 56 tys. w całej Polsce. Ile w Krakowie?

Autor Marzena Gitler
Podsumowano akcję szczepień. 56 tys. w całej Polsce. Ile w Krakowie?

56 tys. osób zaszczepiło się w całej Polsce weekend majowy w mobilnych punktach szczepień. Jeden z punktów przez trzy dni funkcjonował na Rynku Głównym w Krakowie i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ile osób zaszczepiło się w Krakowie?

- 56 tys. osób zaszczepiło się w weekend majowy w mobilnych punktach szczepień. To doskonała wiadomość, z której się bardzo cieszę - podsumował dziś w rozmowie z Radiem Zet minister Michał Drorczyk. - Ta akcja nie będzie jednak kontynuowana. Miała ona bowiem głównie za zadanie promowanie szczepień. To udało się zrobić, bo widzieliśmy, co działo się w majówkę. Przed tymi punktami ustawiały się kolejki chętnych. Coraz więcej osób chce się szczepić i to jest dla nas sukces. Spada liczba osób, które deklarują, że się nie zaszczepią - powiedział minister.

Ile osób zaszczepiło się w Krakowie?

Akcję „Zaszczep się w majówkę” skomentował też  wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W sumie na krakowskim rynku zaszczepiono 3500 osób.  - Pierwszego i drugiego dnia wydaliśmy po 1200 dawek preparatu firmy Johnson&Johnson. Trzeciego dnia szczepionkę przyjęło 1100 osób. Osób wyjątkowo zdeterminowanych i przekonanych o słuszności swoich działań. Nie straszny był im chłód, deszcz i wiatr. Podobnie jak wczoraj także dziś – jeszcze przed otwarciem punktu – na Rynku czekało blisko pół tysiąca osób! Przyszli na krakowski Rynek, bo dokonali słusznego wyboru – wyboru zdrowia i bezpieczeństwa, swojego i swoich bliskich. Przyszli po swoją przepustkę do normalności. To niezaprzeczalny dowód, że Małopolanie chcą się szczepić – podsumował.

Dla porównania w Rzeszowie zaszczepiło się 2330 osób i akcję przedłużono o kolejny dzień. Natomiast 3120 mieszkańców zaszczepiło się na Śląsku.

Każdego dnia majówki na Rynku Głównym w Krakowie pracowały zespoły szczepiące ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, liczące łącznie 3 lekarzy, 6 pielęgniarek i 6 pracowników administracyjnych. Pomocy udzielali też pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Nad bezpieczeństwem czuwali żołnierze, strażacy oraz policjanci. Tylko dziś ze strony Wojska i służb zaangażowanych było: 24 żołnierzy (12 z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 12 z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej), 14 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 8 policjantów.

Kto jeszcze może się zaszczepić?

- Jeżeli ktoś nie zdążył przyjść na szczepienie - nic straconego. Wystarczy zarezerwować termin i miejsce szczepienia online na pacjent.gov.pl lub zadzwonić na infolinię 989 – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

foto: UMWM

Zobacz też:

Rusza szczepienie najmłodszych roczników. Jaki harmonogram?
Od dziś na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zarejestrować wszystkie osoby pełnoletnie, które wcześniej zgłosiły chęć szczepienia i wypełniły formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia. Osoby, które tego nie zrobiły, dołączą do rejestracji zgodnie z harmonogramem.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje