wtorek, 13 października 2020 08:46

Powiat oświęcimski. Wyróżniono autorów najlepszych książek dla dzieci

Autor Wiktoria Mitura
Powiat oświęcimski. Wyróżniono autorów najlepszych książek dla dzieci

Nagrodę Główną 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego otrzymał Marcin Przewoźniak za książkę „Puk, puk! Zastałem króla?”. Gala, podobnie jak w poprzednich latach, odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego już na stałe wpisała się w krajobraz polskich wyróżnień poświęconych książkom dla dzieci. O jej wyjątkowości świadczą dwa fakty. Po pierwsze jest jedną z niewielu nagród, która tak długo utrzymuje się na polskim rynku książki dziecięcej – już prawie trzy dekady.

Po drugie jest to wyjątkowe wyróżnienie skierowane tylko do książek polskich, tylko książek wydanych po raz pierwszy oraz tylko książek literackich. O sile i wyjątkowości Nagrody świadczy zatem fakt jej długiego trwania oraz nagradzanie książek wybieranych nie z całości publikacji, jakie ukazują się na rynku, ale jej wyjątkowej, ważnej dla naszej kultury części.

Te dwa elementy podkreślające jej szczególną wartość tworzą jednocześnie specyficzny Świat Koziołka (jak potocznie nazywana jest Nagroda). Świat Koziołka jest budowany poprzez najlepszą literaturę oraz grono osób współtworzących nagrodę, jak i biorących udział w jej zadaniach.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 10 nominowanych (z blisko 100 zgłoszonych). Następnie przewodnicząca jury – prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb odczytała werdykt, a statuetkę Koziołka Matołka oraz okolicznościowe dyplomy wręczyli Janusz Chwierut – prezydent miasta Oświęcim i Leszek Palus – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu.

W ramach Nagrody przyznano dwa wyróżnienia i nagrodę główną.

Za sięganie do wewnętrznych, często nieuświadamianych uczuć odbiorcy, malowanie obrazów, które znaczą nie tylko ikonicznie, ale też emocjonalnie, a szczególnie za symboliczne ujęcie obrazu pękniętego serca wyróżnienie otrzymała Roksana Jędrzejewska-Wróble za książkę „Pracownia Aurory” wydaną przez wydawnictwo Bajka.

Za przedstawienie bardzo aktualnego współcześnie tematu, jakim jest stosunek dzieci i dorosłych do zwierząt oraz opisanego w delikatnej formie opowieści z nutką magii wyróżnienie otrzymała Beata Ostrowickaza książkę „Szczygły” wydaną przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Za naukę historii, zyskującą w tej powieści zupełnie inny wymiar, stającą się wciągająca i zaskarbiającą sobie sympatię rzeszy wielbicieli Nagrodę Główną 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego otrzymał Marcin Przewoźniak za książkę „Puk, puk! Zastałem króla?” wydaną przez wydawnictwo Zielona Sowa.

info: powiat oświęcimski   fot. zbiory organizatorów

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje