czwartek, 6 czerwca 2019 10:46

Praca w Krakowie dla studentów - ile można zarobić?

Autor (red)
Praca w Krakowie dla studentów - ile można zarobić?

Łączenie studiów z pracą to codzienność wielu studentów. Co zrobić, by przełamać stereotyp studenta bez grosza przy duszy? Jak obecnie wygląda rynek pracy dla studenta w Krakowie?

Według raportu opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny („Polska w liczbach 2018”, źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/inne-opracowania/inne-opracowania-zbiorcze/polska-w-liczbach-2018,14,11.html) w roku akademickim 2016/2017 w Polsce było 1 348 800 studentów. Krakowskie uczelnie wyższe kształcą wielu z nich – studiuje tu niemal 200 tysięcy młodych osób! Jeśli do nich należysz, powinny zainteresować cię informacje na temat rynku pracy dla studentów w Krakowie.

Praca dla studenta – tylko gdzie?

Jeśli studiujesz dziennie, kluczowe będzie dla ciebie dopasowanie godzin pracy do harmonogramu zajęć. Podpowiedzi, jak pogodzić naukę ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego, znajdziesz w artykule „Nauka i praca – jak to połączyć? Studenci odpowiadają”. Dużą elastyczność grafiku zapewnia praca w kilku najbardziej obleganych przez studentów branżach, takich jak gastronomia, turystyka i rozrywka oraz sprzedaż.

Ile zarabia się w Krakowie? Perspektywa studenta

Jak wynika z danych GUS, przeciętna pensja w Krakowie wynosi ok. 3,6 tysiąca złotych netto. Tymczasem średnia zarobków studentów to ok. 1,8 tysiąca złotych „na rękę” (źródło: badanie „Student w pracy 2017”). Studenckie wynagrodzenie w dużym stopniu uzależnione jest od branży. Najwyższe zarobki wśród studentów odnotowuje się w branży IT, marketingu, doradztwie i konsultingu (również na stażach).

Jak szukać pracy?

Poszukiwania pracy należy zacząć od sformułowania dobrego CV. Kolejny krok to zapoznanie się z dostępnymi w Krakowie ofertami. Najpopularniejszym sposobem na poszukiwanie pracy jest oczywiście przeglądanie stron internetowych. Wiarygodnych ogłoszeń najlepiej szukać na profesjonalnych portalach, takich jak Aplikuj.pl. Przed wysłaniem CV nie warto zrażać się brakiem doświadczenia – wielu pracodawców chętnie zatrudnia studentów.

W wielu przypadkach praca w czasie studiów to konieczność, by utrzymać się w dużym mieście. Poza podreperowaniem budżetu daje też inne korzyści – praktyczne umiejętności i wiedzę o rynku pracy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje