wtorek, 14 lipca 2020 10:24

Proszowice. 3-dniowe warsztaty szkoleniowe w Szaflarach

Autor Wiktoria Mitura
Proszowice. 3-dniowe warsztaty szkoleniowe w Szaflarach

W dniach od 8 do 10 lipca Stowarzyszenie Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich (IROW) zorganizowało 3-dniowe warsztaty szkoleniowe w Szaflarach pn. EtnoMałopolska dla przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich - strażniczek dziedzictwa kulturowego regionu.

W trakcie warsztatów wykładowcy przybliżyli uczestnikom współczesną filozofię dziedzictwa. Uczestnicy szkolenia otrzymali informację na temat możliwości uczestniczenia organizacji obywatelskich i uczestnictwie w konsultacjach społecznych, radach pożytku publicznego i ich wpływie na wzmocnienie skuteczności działań organizacji obywatelskich.

Uczestnikami projektu opiekowały się: Anna Glixelli Prezes Zarządu IROW oraz Gabriela Puszko Dyrektor Biura IROW, które powitały przybyłych na zajęcia z różnych stron Małopolski.

Zajęcia rozpoczęto wykładem pn. Świadomość i odpowiedzialność regionalna – lokalne dziedzictwo jako wyznacznik tożsamości i potencjał prorozwojowy, który wygłosiła dr Joanna Dziadowiec - Greganić z Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Poza tym na zajęciach poruszano różne tematy. Przykłady:

  • Jak zbudować lokalne archiwum cyfrowe z możliwością prezentowania go w sieci internetowej opowiadały Joanna Michałowska i Adriana Kapała z Centrum Archiwistki Społecznej w Warszawie.
  • Na temat Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska oraz systemu certyfikacji produktów regionalnych i tradycyjnych mówiła Anna Glixelli Prezes Zarządu IROW.
  • O zaangażowaniu kobiet w rolnictwo wielofunkcyjne i turystykę związaną z dziedzictwem w Europie na bazie doświadczeń ERASMUS+ REWARD opowiadała Elżbieta Kmita - Dziasek z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwiniowie, Oddział w Krakowie.
  • Na temat zwiększenia widoczności roli kobiet wiejskich w Polsce i w Europie prelekcję wygłosiła Agnieszka Sendor reprezentująca cenione w Polsce i w Europie gospodarstwo Pstrąg Ojcowski.

Przeprowadzono też zajęcia w trzech panelach tematycznych: Etnokreacja - Mapowanie i wykorzystywanie lokalnych zasobów dziedzictwa, ETNOszafa – warsztat ubioru, ABC tworzenia projektu na bazie dziedzictwa.

- Głównym celem warsztatów było pokazanie możliwości rozwoju opartego na lokalnym dziedzictwie i na własnej tożsamości. Projekt EtnoMałopolska to była nie tylko solidna dawka wiedzy i inspiracji, ale przede wszystkim sięganie do tradycji, rodzimych smaków, bogactwa regionów i zachłyśnięcie się przeszłością Mamy nadzieję, że to szkolenie zaowocuje rozwojem KGW – powiedział nam  Piotr Janczyk członek Zarządu Powiatu Proszowickiego i członek Zarządu Stowarzyszenia IROW.

Warsztaty mogły odbyć się dzięki wsparciu Zarządu Województwa Małopolskiego. Partnerzy dodatkowi projektu to: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach; Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie; Pstrąg Ojcowski, Magdalena Węgiel.

Tekst i fot. Arkadiusz Fularski

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka