wtorek, 4 lutego 2020 11:06

Przeżyj prawdziwą przygodę. Stowarzyszenie Żandarmeria zaprasza na żywą lekcję historii

Autor Marzena Gitler
Przeżyj prawdziwą przygodę. Stowarzyszenie Żandarmeria zaprasza na żywą lekcję historii

Rajd historyczny dla młodzieży i obchody wydarzeń na Przełęczy Przysłop to tradycyjne wydarzenia, które organizuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej Żandarmeria. Warto wpisać je do swojego kalndarza.

GRH Żandarmeria jest nowosądeckim stowarzyszeniem, które poprzez „ożywioną” formę przekazu, upowszechnia historię naszego kraju. Stowarzyszenie zajmuje się historią najnowszą, w szczególności II wojną światową i okresem powojennym. - Kładziemy nacisk na okres walki partyzanckiej I konspiracji - antyniemieckiej i II – antykomunistycznej. Pracujemy społecznie, a patriotyzm napędza naszą determinację w tworzeniu nowych i podtrzymywaniu poprzednich wydarzeń związanych z upamiętnieniem historii - mówi prezes Żandarmerii, Kamil Olesiński.

Stowarzyszenie organizuje co roku szereg akcji upamiętniających sądeckich partyzantów i żołnierzy wyklętych. Najbliższe coroczny rajd edukacyjny i obchody związane z kolejną rocznicą wydarzeń na Przełęczy Przysłop - (14 lutego) w tym także: inscenizacji historycznej w Zabrzeży 16 lutego, dotyczącej okresu walk partyzantki I konspiracji na terenie Ziemi Łąckiej, organizacji prelekcji dla młodzieży, oraz uroczystości przy pomniku partyzantów na Przełęczy Przysłop.

W tym roku obchodzona będzie już 76 rocznica tamtych wydarzeń. 19 lutego 1944 oddział "Wilk" wraz z posiłkami z Zabrzeży i Kamienicy opanował znajdujący się w Ochotnicy Dolnej posterunek policji. Zdobyto dzięki temu wiele uzbrojenia i wyposażenia. Po akcji OP „Wilk” po całodobowym marszu oddział zatrzymał się na Przysłopie, by tam przenocować. Około 7:00 rano 21 lutego 1944 partyzanci zostali zaskoczeni przez niemiecką obławę, która poszukiwała sprawców ataku na posterunek w Ochotnicy. Oddział został otoczony, wywiązała się strzelanina. Dobrze wyszkoleni Niemcy prowadzili celny ogień. W wyniku obławy zginęło pięciu partyzantów: pchor. Bolesław Durkalec „Sławek” , strz. Józef Rogal „Strzała”, strz. Jan Rogal „Żbik”, strz. Józef Cyrwus „Kruk”, strz. Franciszek Klimowski „Wicher”. Siedmiu Polaków zostało rannych. Partyzantom udało się wyrwać z okrążenia. Niemcy nie kontynuowali pościgu, gdyż również ponieśli dotkliwe straty. Zginęło 3 uczestników obławy. Jednym z nich był oberscharführer Franz Maywald, funkcjonariusz Gestapo z „Palace”, owianej czarną sławą zakopiańskiej „katowni Podhala”.

Od kilku lat obchody rocznicy wydarzeń na Przełęczy Przysłop dzięki GRH Żandarmeria uświetnia widowisko historyczne, będące rekonstrukcja wydarzeń z lutego 1944 r. Wydarzenia poprzedza organizowany głównie dla młodzieży rajd szlakami partyzanckimi po Beskidach. Zwieńczeniem obchodów jest Apel Poległych i uroczystości pod pomnikiem poległych partyzantów na Przysłopie oraz Watra Partyzancka z muzyczną oprawą.

Ubiegłoroczny rajd „Partyzancki Przysłop" odbył się 22 lutego. „I znów tak jak 75 lat temu na Przysłopie pojawili się partyzanci oddziału "Wilk", ich śladem podążali niemieccy żandarmi i żołnierze. Jest to już swoista tradycja a mieszkańcy przyzwyczaili się do widoku broni i mundurów w lutowych zawiejach – relacjonują organizatorzy. -Tegoroczny rajd zachwycił liczbą uczestników pomimo nieprzyjaznej aury pogodowej. Przysłop to inny świat, kiedy w dolinie Dunajca nie ma śladu śniegu to na przełęczy brodzimy po kolana w zaspach. Uczestnicy rajdu i rekonstruktorzy mieli zatem ekstremalne warunki. Każdy trud znoszony przez nas co roku wynagradza nam możliwość wywieszenia nad pomnikiem na Przysłopie w Beskidzie Sądeckim tej najpiękniejszej na świecie biało-czerwonej flagi. Tego dnia też nasza delegacja dotarła do Ostrowska gdzie w lokalnej parafii poczet sztandarowy Żandarmerii uczestniczył w Mszy Świętej za mjr Józefa Kurasia "Ognia", jednego z żołnierzy OP "Wilk".”
Matrzena Gitler, źródło inf i zdjęcia: GRH Żandarmeria

Stowarzyszenie GRH Żandarmeria, grhzandarmeria.blogspot.com, kontakt: grhzandarmeria@gmail.com, tel. 690342018

Nowy Sącz - najnowsze informacje