środa, 25 maja 2022 14:19

Rada Miasta Krakowa za "piekłem kobiet". Protest przeciwko uhonorowaniu Półtawskiej

Autor Marzena Gitler
Rada Miasta Krakowa za "piekłem kobiet". Protest przeciwko uhonorowaniu Półtawskiej

- To jest klerykalna Rada Miasta Krakowa. Koniec i kropka. Ja się nie zdziwię jak za chwilę pan Jędraszewski zostanie uhonorowany w największy możliwy sposób - mówiła w Krakowie Katarzyna Wójtowicz z Inicjatywy Obywatelskiej Dość Milczenia, która pod Urzędem Miasta zorganizowała protest przeciwko nadaniu honorowego obywatelstwa Wandzie Półtawskiej.

Aktywiści przeciwni klerykalizacji życia publicznego protestowali dziś pod Urzędem Miasta Krakowa, gdzie odbywała się właśnie kolejna sesja. Na poprzedniej, mimo sprzeciwu wielu środowisk, głosami PiS i prezydenckiego klubu Jacka Majchrowskiego "Przyjazny Kraków" przyznano tytuł honorowej obywatelki miasta Wandzie Półtawskiej.

- Dla nas jest to równoznaczne z tym, że zarówno radne jak i radni, którzy zagłosowali, opowiedzieli się za homofobią, transfobią, piekłem kobiet - mówiła Katarzyna Wójtowicz z Inicjatywy Obywatelskiej Dość Milczenia, znanej m.in ze zbierania podpisów pod inicjatywą usunięcia abp. Marka Jędraszewskiego z kapituły medalu "Cracoviae Merenti".

Krakowscy radni, obradujący w Sali Obrad RMK, usłyszeli m.in listę hańby, na której protestujący umieścili nazwiska wszystkich samorządowców, którzy opowiedzieli się za uhonorowaniem Półtawskiej.

- Większość w radzie Krakowa ma "Przyjazny Kraków" i PiS. Jest to więc rada klerykalna, której kumplem jest pan Jędraszewski i inspiruje się Janem Pawłem II. To idzie po tej linii. To jest klerykalna Rada Miasta Krakowa. Koniec i kropka. Ja się nie zdziwię jak za chwilę pan Jędraszewski zostanie uhonorowany w największy możliwy sposób - mówiła Katarzyna Wójtowicz.

Inicjatywa Dość Milczenia zapowiedziała, że będzie zbierać podpisy o odebranie Wandzie Półtawskiej honorowego obywatelstwa. Najbliższa akcja krakowskich aktywistów odbędzie pod hasłem „Uwolnij dziecko od Kościoła” 5 czerwca.

fot. Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje