sobota, 15 czerwca 2024 05:46

Ruszają trzydniowe Dni Miechowa. Gwiazdą Sylwia Grzeszczak

Autor Marzena Gitler
Ruszają trzydniowe Dni Miechowa. Gwiazdą Sylwia Grzeszczak

W piątek, 14 czerwca rozpoczynają się trzydniowe Dni Miechowa. W programie wydarzenia zaplanowano występy lokalnych zespołów, obchody 150-lecia miechowskiej Straży Pożarnej i koncert Sylwii Grzeszczak.

Miechów, miasteczko w północnej Małopolsce, którego początki sięgają XII w., Jaksy Gryfity i zakonu bożogrobców, obchodzi swoje święto od 2009 roku (z przerwą w 2021 z powodu pandemii) zawsze w czerwcu. Tradycyjnie rozpoczyna je barwny korowód, który idzie przez ulice miasta. Pierwszego dnia władze przekazują klucze do bram miasta młodzieży. Występy szkół, organizacji, solistów i zespołów odbywają się na stadionie MKS Pogoń.

Statuetki "Miechowity" dla lokalnych liderów

Wydarzenie ma też swoją część oficjalną. W piątek, na wieczornej gali wręczane będą  „Statuetki Macieja Miechowity”. Nagroda jest uhonorowaniem osób i instytucji, które na wzór Macieja Miechowity kierują się w swojej działalności społecznym przesłaniem podejmowanych inicjatyw, dobroczynnością i mądrością w budowaniu współczesnego wizerunku Miechowa. Inicjatorem konkursu jest burmistrz Dariusz Marczewski, a nagrodą jest statuetka nawiązująca formą do pomnika pochodzącego z Miechowa astronoma i uczonego, który zaprojektował i wykonał ceniony rzeźbiarz Wincenty Kućma. Statuetki przyznawane są kategoriach: Osobowość Roku, Lider Przedsiębiorczości oraz Aktywna Organizacja, jednak kto w tym roku został zgłoszony do nagrody i kto ją otrzyma organizatorzy trzymają w tajemnicy do ostatniej chwili.

Program gali jest podobny, jak w latach ubiegłych. W tym roku uświetni ją zespół w składzie: Jacek Wójcicki, Olga Bończyk, Lidia Jazgar i Łukasz Lech oraz Orkiestra Musicalowa.

Warto dodać, że już w czwartek 13 czerwca reprezentacja Miechowa wzięła udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na budynku Klubu Dziennikarzy "Pod Gruszka" w Krakowie przy ul. Szczepańskiej, w o godz. 18 w Miechowie w budynkach poklasztornych odbędzie się wykład  na temat wyników najnowszych badań archeologicznych, który wygłosi archeolog Paweł Micyk.

Święto miechowskich strażaków

W tym roku miechowskie święto będzie połączone z jubileuszem 150-lecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak ustalił historyk Zbigniew Pęckowski, pierwsza 150-osobowa jednostka strażacka powstała w Miechowie w 1874 roku. Od tego czasu ochotnicy, mimo, że organizacja nie była oficjalnie zalegalizowana, brali udział w gaszeniu pożarów powstałych w mieście i poza nim i podnosili swoje umiejętności. 3 czerwca 1881 roku zatwierdzono statut Ochotniczej Straży Pożarnej, a pierwszym naczelnikiem został inż. Henryk Bobrowski, a potem (od 1906 roku aż do swojej śmierci w 1916 roku) Feliks Górski.

Świętowanie jubileuszu miechowskich strażaków zaplanowano na sobotę, 15 czerwca. Uroczystość, która o godz. 16 rozpocznie się na stadionie MKS Pogoń uświetnią: Zespół Ekwador, uczestnicy Studia Wokalnego CKiS oraz Orkiestra Dęta Sygnał z Miechowa.

Zawody, pokazy i koncerty

Sobotni wieczór wypełnią występy studia tańca i DJ-ów, a na zakończenie odbędzie się piana party.

W niedziele, na placu wokół sceny już od godz. 14 będzie można podziwiać zabytkowe pojazdy. Nie zabraknie rozgrywek sportowych - odbędzie się turniej strzelecki i piłkarski, oraz pokazy wojskowe, policyjne, strażackie i służby więziennej.

Co roku kulminacją wydarzenia jest koncert gwiazdy, którą w tym roku będzie Sylwia Grzeszczak. Jej występ odbędzie się w po niedzielnym paśmie występów lokalnych zespołów, o godz. 20.30, a na zakończenie Dni Miechowa - o godz. 22 zaplanowano pokaz laserów.

Organizatorem Dni Miechowa jest Miasto Miechów (CSiK w Miechowie oraz Wydział Promocji UM Miechów), Powiat Miechowski i Województwo Małopolskie.

fot. Pixabay, Fryta73/ Wikimedia Commons

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka