niedziela, 14 listopada 2021 08:40

Sąsiedzi przywracają darmowe szybkie testy na koronawirusa

Autor Tomasz Stępień
Sąsiedzi przywracają darmowe szybkie testy na koronawirusa

Za szybkie testy, dzięki którym można będzie wejść do restauracji, na imprezę kulturalną lub sportową nie trzeba będzie płacić z własnej kieszeni. W związku z rosnącą liczbą zakażeń Niemcy przywracają darmowe szybkie testy na koronawirusa.

Rząd naszych zachodnich sąsiadów wycofał się z bezpłatnych testów na życzenie na początku listopada. Decyzja ta miała skłonić osoby niezaszczepione do podjęcia decyzji o przyjęciu preparatu. Pozostawiono co prawda szereg wyjątków (dzieci od 12 do 17 lat, kobiety ciężarne, czy ci, którzy z powodów medycznych nie mogą się zaszczepić), ale dla większości niezaszczepionych testy miały być płatne.

Dziś to się zmienia. W Niemczech ta fala koronawirusa niesie ze sobą bardzo dużą ilość zakażeń. 11 listopada odnotowano tam ponad 50 tys. zakażeń, dzień później - 48 184. To dużo więcej, niż w czasie poprzednich fale pandemii w tym kraju, gdzie maksymalne liczby nowych przypadków nieco przekraczały 30 tys.

Znacznie niższa – przynajmniej na razie – jest liczba zgonów. W ostatnich dniach oscyluje w okolicach 200-250 przypadków. W czasie poprzedniej dali było to nawet ponad 1000 dziennie.

Tak czy inaczej duża liczba zachorowań skłoniła niemiecki rząd do decyzji o ponownym wprowadzeniu bezpłatnych szybkich testów dostępnych dla wszystkich w całych Niemczech. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, Jensa Spahna, od 13 listopada  każdy ma prawo do co najmniej jednego szybkiego testu tygodniowo wykonywanego przez przeszkolony personel - niezależnie od szczepień lub statusu rekonwalescenta. Certyfikaty testowe mogą również służyć jako dowód dla zasad dostępu do określonych pomieszczeń wewnętrznych i imprez.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje