wtorek, 7 kwietnia 2020 08:22

Sejm przegłosował ustawę o wyborach korespondencyjnych. Co stanowią jej najważniejsze zapisy?

Autor Katarzyna Domagała
Sejm przegłosował ustawę o wyborach korespondencyjnych. Co stanowią jej najważniejsze zapisy?

Wczoraj Sejm - choć niewielką większością - poparł projekt ustawy PiS dot. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020. Dokument stanowi, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Ustawa trafi teraz w ręce Senatu.

Ta ustawa to całkiem nowy projekt Prawa i Sprawiedliwości, który złożono wczoraj popołudniu, podczas przerwy w obradach. Przypomnijmy, że we wcześniejszym kształcie nie został przyjęty przez posłów.

Wieczorem Sejm uchwalił ustawę. Za ja jej przyjęciem- z trzema poprawkami PiS - głosowało 230 posłów, 226 było przeciw, natomiast 2 wstrzymało się od głosu.

Co zakłada ustawa?

Główny zapis ustawy stanowi, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie korespondencyjnie zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze.

Głosowanie będzie odbywać się bez przerw od godziny 6 do godziny 20. W tym czasie głosujący - samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby - będą zobowiązani umieścić kopertę (w której będzie znajdować się karta do głosowania z podpisanych oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głodu) w specjalnie przygotowanej skrzynce pocztowej na terenie gminy.

Ponadto, według zapisów ustawy, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, które określa ustawa. Nowy termin musi jednak odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.

Konstytucja stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. 100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogą odbyć się w jedną z niedziel maja: 3, 10, 17.


Kara więzienia za niezwrócenie karty do głosowania

Jeden z zapisów określa również rodzaj i wysokość kary osobom, które kradną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Za taki czyn grozi pozbawienie wolności do lat 3. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

koronawirus najnowsze informacje

Źródło: PAP

Foto: sejm.gov.pl

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka