piątek, 1 stycznia 2021 15:13

Kraków. Sejmik chce budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach

Autor Marzena Gitler
Kraków. Sejmik chce budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach

Podczas ostatniej w 2020 roku sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego przyjęto oświadczenie autorstwa klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość w sprawie projektu - Budowa Centrum Muzyki w Krakowie. Projekt referował przewodniczący klubu radny Wojciech Grzeszek.

Sejmik Województwa Małopolskiego mając na względzie zobowiązania przyjęte w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego oraz przyszłe korzyści dla mieszkańców Krakowa i regionu całej Małopolski związane z powstaniem Centrum Muzyki w Krakowie oświadcza z pełną stanowczością, że nigdy nie porzucił idei i nie zrezygnował z budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach.

Idea stworzenia w Krakowie Centrum Muzyki na miarę światową przyświeca Województwu Małopolskiemu już od niemal dekady. Proces prac przygotowawczych zmierzających do realizacji zamierzenia inwestycyjnego, rozpoczął się w 2010r. i obejmował przygotowanie i przeprowadzenie postępowań oraz realizację prac przygotowawczych, uregulowanie własności działek, czy przeprowadzenie konkursu architektonicznego oraz wybór laureatów konkursu.

Obecnie prowadzone są prace zmierzające do realizacji zamierzenia w uzgodnionej z mieszkańcami lokalizacji. Województwo Małopolskie złożyło wniosek o uzyskanie dofinansowania inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który uzyskał pozytywną opinię z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Samorząd Województwa Małopolskiego nigdy nie wycofał się z realizacji zamierzenia, a wręcz przeciwnie, dołożył wszelkich starań i podejmuje dalsze kroki w celu uzyskania finansowania tak zaawansowanej i ważnej dla wszystkich inwestycji.

Województwo Małopolskie podtrzymuje chęć wspólnej z Gminą Miejską Kraków realizacji przedsięwzięcia, ale w dotychczasowej formie tj. w postaci jednego wspólnego budynku będącego siedzibą trzech krakowskich orkiestr: Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia oraz Filharmonii Krakowskiej, zlokalizowanego na Grzegórzkach – przyszłej Dzielnicy Muzyki.

Oświadczenie Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie projektu - Budowa Centrum Muzyki w Krakowie otrzymują: Prezydent Miasta Krakowa, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Parlamentarzyści z Małopolski, Rektor i Senat Akademii Muzycznej w Krakowie, Dyrekcja i Zespoły artystyczne Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Capelli Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chóru Polskiego Radia, Spółdzielni Muzycznej oraz Media.

inf. UMWM, foto: wizualizacja arch konkursu na opracowanie projektu CM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje