wtorek, 7 czerwca 2022 10:12

Skawina. Odznaczyli wyjątkową postać. Od dekad uwielbiany przez dzieci

Autor Norbert Kwiatkowski
Skawina. Odznaczyli wyjątkową postać. Od dekad uwielbiany przez dzieci

Nie było innej możliwości, ponieważ ppłk hm. prof Wojciech Narębski po prostu sobie na to zasłużył. Ostatni żyjący żołnierz 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa został odznaczony Orderem Uśmiechu.

Procedura przyznania orderu jest bardzo osobliwa – jej częścią jest m.in. wypicie soku z cytryny! Pan profesor przez cały czas był uśmiechnięty i po wypiciu kwaśnego napoju uśmiech nie znikał z jego twarzy. Jednak najważniejszym aspektem podczas całych uroczystości jest udział dzieci. To właśnie za czyny na ich rzecz przyznawany jest Order.

Order Uśmiechu wręczył prof. Narębskiemu Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – dr. Marek Michalak. Pojawili się także pozostali członkowie Kapituły: Marian Kulig, Pani Magdalena Bogdańska – Maciak, Greta Lemanaite – Departi z Litwy oraz Leszek Wieciech. Aby uświetnić to wydarzenie, na miejscu pojawił się również Zastępca Burmistrza Skawiny Witold Grabiec.

Order Uśmiechu przyznany został na wniosek zuchów, harcerek, harcerzy oraz instruktorów Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”, a także uczniów, z którymi miał okazję się spotkać. Prof. Narębski to człowiek niesamowicie pogodny, uśmiechnięty, zawsze gotowy, by wesprzeć dobrym słowem. Posiada w sobie ogromne pokłady wrażliwości oraz szczere serce, dzięki czemu zjednał sobie sympatię zarówno najmłodszych jak i najstarszych.

Prof. Wojciech Narębski to ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Od samego początku istnienia skawińskiego „Czerwonego Maka” opiekuje się harcerzami pobudzając ich patriotyzm oraz udzielając im merytorycznych rad w dziedzinie historii walk o niepodległość Polski. Patron Niezależnego Związku Harcerstwa "Czerwony Mak". 11 listopada 2010 roku decyzją Rady Miejskiej otrzymał odznakę "Zasłużonego dla Skawiny".

Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane od drugiej połowy XX wieku. Sama idea została stworzona przez redakcje „Kuriera Polskiego”, a inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską. Od roku 1968 Order otrzymało ponad 900 osób z różnych zakątków świata, w tym ojciec święty Jan Paweł II, Dalajlama czy piosenkarka Majka Jeżowska.

Źródło oraz foto: Miasta i Gmina Skawina

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje