czwartek, 2 stycznia 2020 10:13

Skutki globalnego ocieplenia na świecie

Autor Głos 24
Skutki globalnego ocieplenia na świecie

Chciałbym się skupić na lekko przemilczanym w mediach temacie. Media w sprawie globalnego ocieplenia milczą. Wypowiadają się jakby było to zjawisko dalekiej przeszłości. Przez co większość Polaków nie przejmuje się tym w taki sposób jak powinno. Zamiast mówić o często przesadzonych i co ważniejsze wzajemnie się wykluczających prognozach na wiele lat do przodu, media powinny zacząć alarmować.

,,Golfsztrom słabnie szybciej, niż zakładano. Takiej sytuacji nie było od 1000 lat." Tymczasem nauka nic takiego nie mówi, o ile rzeczywiście część  badań wskazuje na  osłabienie Golfsztromu, to absolutnie nie przełoży się to na żadną epokę lodowcową w Europie. Co więcej prognozy naukowców są lekko rozbieżne, ale żadna poważna prognoza nie wskazuje ani na epokę lodowcową, ani nawet na jakiekolwiek ochłodzenie klimatu w Europie.

Brakuje w mediach artykułów o realnych skutkach i problemach związanych z globalnym ociepleniem. Przykład z ostatnich dni. W Australii wybuchły rekordowe pożary lasów, które wciąż trwają i tylko nieliczne artykuły wiążą je z globalnym ociepleniem.

Kolejnym błędem, tym razem pojawiającym się w środowiskach radykalnie ekologicznych jest wiązanie epizodycznych ochłodzeń  z globalnym ociepleniem i rzekomymi zmianami cyrkulacji, na co nie ma specjalnych dowodów. ,,Rekordowe mrozy związane z globalnym ociepleniem. Oto co się dzieje z wirem polarnym". Tego typu artykułu bez pogłębionej analizy naukowej sprawiają wrażenie, że co by się nie działo winne jest globalne ocieplenie, powodując u ludzi nieufność i zamęt. Natomiast realne skutki globalnego ocieplenia są już odczuwalne i to nie tylko przez ludzi zajmujących się badania nad globalnym ociepleniem, ale również u tak zwanych laików. W Polsce  klimat zmienia się w zatrważającym tempie. Rok 2019 jest zdecydowanie najcieplejszym w historii pomiarów temperatury w Polsce. Temperatura wzrosła o około 1,9 °C od średniej z okresu lat 1980-2010. Temperatury wzrosły również w stosunku do poprzedniego 2018 roku o 0,3°C. Natomiast czerwiec 2019 był cieplejszy od normy o 5,5°C  i najcieplejszy w historii pomiarów.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że media nie będą już negować zjawiska globalnego ocieplenia, dlatego że jakiś miesiąc lub tydzień będą w Polsce chłodniejsze, a świadomość społeczna będzie się zmieniać dzięki działaniom Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Grety Thunberg.

Przemysław Banach, Młodzi Demokraci Kraków

Niniejszy felieton prezentuje poglądy autora i może lecz nie musi być zbieżny z poglądami redakcji.

Polityka

Polityka - najnowsze informacje

Rozrywka