wtorek, 24 maja 2022 09:43

Sportowe emocje w Puszczy Niepołomickiej

Autor Marzena Gitler

430 osób wystartowało w Półmaratonie, Leśnej Dziesiątce i kolarskim Gravelu w Puszczy Niepołomickiej, którego organizatorem jest Bieg po Puszczy.

22 maja już po raz dziewiąty biegacze rywalizowali na dystansie półmaratonu i 10 km. Bieg rozgrywany jest tradycyjnie w maju. Dodatkowym atutem, oprócz sportowych emocji, jest wyjątkowo piękne otoczenie, jakim jest Puszcza Niepołomicka na wiosnę.

W tym roku dopisała zarówno pogoda, jak i startujący, których w sumie było 430 w biegach i na rowerach.

Gravel w Puszczy

73 osoby wystartowały w kolarskim Gravelu w Puszczy (na dystansie około 21,5 km). Piątą edycję kolarskiego wyścigu (wcześniej nazywanego Wyścig 21 km) wygrał Mateusz Karkula (Kraków, KS Luboń Skomielna Biała), który samotnie dotarł na metę w czasie 35:24,60 osiągając średnią prędkość 36,4 km/h. Niespełna półtorej minuty później, po pięknym finiszu z niewielkiej grupy drugi linię mety przeciął Łukasz Kofin (Zabierzów, Wertykal Iron Dragon Coach), a trzeci Gabriel Janowski (Kłaj).

Wśród pań triumfowała Agnieszka Stromczyńska (Kłaj, Velowola Zabierzowska) z czasem 41:19,70 (średnia: 31.2 km/h), wyprzedzając o około 3,5 minuty Dominikę Swatek (Niepołomice) i Olę Prawdę (Kraków, Manuale).

Leśna Dziesiątka

Wśród panów w Leśnej Dziesiątce triumfował Krzysztof Falkowski (Woodward Runners) z czasem 37:59, wyprzedzając Dariusza Kułynycza (Niepołomice, Qłynycz Team) o 43 sekundy, a Krzysztofa Kurkiewicza (Kraków, Niepołomice Biegają) o minutę i pięćdziesiąt dwie sekundy.

W gronie pań dystans ten najszybciej pokonała Magdalena Wojas (Kraków, Słodko Zdrowy) z czasem 48:07. Drugie miejsce zajęła Joanna Gutfrańska (Brzesko, 50:31), a trzecie – Marta Niedużak (Kraków, 51:04).

Półmaraton

Królewski dystans Półmaratonu najszybciej pokonał Marcin Dzierwa (Kraków, Nowa Huta Team) w czasie 1:18:06. 29 sekund za nim na kresce pojawił się Jacek Chowaniec (Nowy Sącz, Czarnecki Run Team), a 22 sekund później finiszował Grzegorz Czyż (Tarnów, Grupa Azoty -Automatyka Tarnów).

W kategorii kobiet półmaraton najszybciej ukończyła Joanna Dziadowiec (Tychy) z czasem 1:36:17, wyprzedzając o 16 sekund Karolinę Brzegową (Bochnia) oraz o minutę i cztery sekundy Dorotę Pastuszak (Wrocław, Chmura Coaching).