środa, 20 listopada 2019 14:28

Supernowoczesny ambulans jest już w Olkuszu

Autor Marzena Gitler
Supernowoczesny ambulans jest już w Olkuszu

W stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Olkuszu rozpoczął pracę nowy, doskonale wyposażony ambulans. Uroczyste przekazanie odbyło się we wtorek, 19 listopada w siedzibie Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

– To ważne wydarzenie dla mieszkańców naszego powiatu – podkreślił Bogumił Sobczyk, starosta olkuski. – Cieszymy się, że cały czas podwyższamy jakość pracy ratownictwa medycznego w naszym rejonie. Nie trzeba nikogo przekonywać, że opieka medyczna to ważny element naszych działań.

Karetka z zewnątrz niczym się nie wyróżnia – ma wszystkie nowoczesne elementy, jakie mają kupowane obecnie przez KPR ambulanse, czyli m.in. podwójny system ogrzewania przedziału pacjenta i kabiny kierowcy, niezależny od pracy silnika czy dwuparnikową klimatyzację z niezależną regulacją temperatury i nawiewu w przedziale pacjenta i kabinie kierowcy.

W przedziale pacjenta zamontowany jest dotykowy panel sterujący służący do regulacji: oświetlenia przedziału pacjenta oraz oświetlenia zewnętrznego przestrzeni wokół ambulansu, wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji przedziału pacjenta z funkcją automatycznego utrzymywania ustawionej temperatury oraz temperatury w lodówce.

Nowością w Krakowskiem Pogotowiu Ratunkowym są natomiast nosze z napędem elektrycznym – takie wyposażenie ma jeszcze niewiele ambulansów w Polsce. Nosze te pozwalają na łatwy transport pacjenta, są dla niego bardziej komfortowe, a od zespołu wymagają o wiele mniejszego wysiłku fizycznego niż klasyczne nosze bez napędu.

Są to nosze bariatryczne – dostosowane do transportu pacjentów o wadze nawet 395 kg.

– Obecnie w powiecie olkuskim Krakowskie Pogotowie Ratunkowe będzie miało bardzo nowoczesny tabor – dodała Małgorzata Popławska, dyrektor KPR. – Dwa ambulanse z roku 2019 i dwa z 2018. Do tej karetki zdecydowaliśmy się też na zakup noszy elektrycznych, które są na razie nowością na rynku. Mamy nadzieję, że poprawi się w ten sposób nie tylko komfort transportu pacjentów, ale też warunki pracy zespołów. Jest to pierwsze takie urządzenie w krakowskim pogotowiu i będziemy z ciekawością obserwować, jak się sprawdza.

Ambulans zakupiony został w ramach „Programu wymiany ambulansów” realizowanego w tym roku przez Ministerstwo Zdrowia w całej Polsce. W jego ramach do stacji pogotowia trafi 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniósł prawie 80 mln zł.

Karetka stacjonuje w Olkuszu i będzie służyć mieszkańcom powiatu olkuskiego. Całkowity koszt ambulansu to blisko 470 tys. zł, środki finansowe w wysokości 400 tys. zł zostały przekazane przez Ministerstwo Zdrowia. Ze względu na zakup noszy Krakowskie Pogotowie Ratunkowe dopłaciło ze środków własnych 70 tys. zł.

W uroczystym przekazaniu karetki uczestniczyli przedstawiciele powiatu olkuskiego ze starostą Bogumiłem Sobczykiem i przewodniczącym rady Jackiem Osuchem na czele, radny sejmiku województwa małopolskiego Andrzej Wójcik oraz dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego - Małgorzata Popławska. Poświęcenia ambulansu dokonali ksiądz dziekan Henryk Chmieła i ksiądz prałat Mieczysław Miarka.

Nowoczesna nowoczesna karetka, która trafiła do Olkusza, nie tylko przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pacjentów.

inf. i foto: KPR i Powiat Olkuski

Olkusz - najnowsze informacje