poniedziałek, 1 marca 2021 07:36

Suski sanepid apeluje do mieszkańców!

Autor Mirosław Haładyj
Suski sanepid apeluje do mieszkańców!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suchej Beskidzkiej apeluje do mieszkańców o zainstalowanie w swoich telefonach komórkowych bezpłatnej aplikacji „Stop Covid”. Ma ona wspierać walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

Aplikacja „Stop Covid” to efekt prac koalicji polskich firm informatycznych, które przygotowały i rozwijają ją na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji (6 października 2020 roku zostało włączone do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) we współpracy z GovTech Polska, pod nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Aplikację można pobrać tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami - Google Play oraz App Store. Jej autentyczność możemy poznać po tym, że deweloperem jest Ministerstwo Cyfryzacji. Ostrzegamy przed instalowaniem aplikacji z innych źródeł. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie lub wyłudzać dane osobowe.

Z informacji przekazywanych poprzez rządową stronę internetową wynika, że skuteczność aplikacji będzie tym większa, im więcej osób będzie ją miało zainstalowaną w swoich telefonach i będzie z niej korzystało. Działa ona w oparciu o powszechnie znaną technologię Bluetooth. Urządzenie, na którym zainstalowano „Stop Covid” rejestruje inne urządzenia z pobraną aplikacją. Jeśli kontakt pomiędzy urządzaniami był dłuższy niż 15 minut, a dystans mniejszy niż 2 metry, to urządzenia zapamiętają to „spotkanie” na 14 dni. Jeżeli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się nasze urządzenie zachoruje, zostaniemy o tym powiadomieni. Niemniej korzystanie z aplikacji nie jest obowiązkowe.

Kluczem do działania aplikacji jest stale włączony Bluetooth. Dzięki niemu nasze urządzenie (telefon) komunikuje się z urządzeniami innych użytkowników aplikacji, a urządzenia innych użytkowników z naszym. Niemniej Bluetooth nie łączy się z innymi urządzeniami na stałe. Wysyła jedynie cykliczne sygnały. Na takiej zasadzie działa m.in. przy parowaniu urządzeń, czy zestawów głośnomówiących.

Użytkownicy telefonów z system Android mogą pobrać aplikację w sklepie Google Play. Jeśli smartfon działa w oparciu o iOS, należy wybrać ofertę sklepu App Store (aplikacja jest bezpłatna). Niezależnie od modelu telefonu ikonki sklepów znajdują na pulpitach. Po pobraniu aplikacji „Stop Covid” należy ją uruchomić poprzez kliknięcie w jej ikonę. System podpowie krok po kroku, co zrobić dalej. Do aplikacji nie trzeba się logować. Aby ją uruchomić i z niej korzystać, nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani nawet numeru telefonu. Jak zapewniają obsługujący aplikację korzystanie z niej nie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych. Aplikacja z nich nie korzysta, ani ich nie zbiera.

Szczegółowe informacje na temat aplikacji i zasadach działania można znaleźć na stronie.

Inf.: UM Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje