sobota, 1 czerwca 2019 13:46

Jego obrazy wystawiano w galeriach całego świata. Teraz można zobaczyć je w Szczucinie.

Autor Marzena Gitler
Jego obrazy wystawiano w galeriach całego świata. Teraz można zobaczyć je w Szczucinie.

W piątkowe popołudnie 31 maja w Domu Kultury w Szczucinie, odbyło się wyjątkowe spotkanie ze sztuką w którym uczestniczyli mieszkańcy gminy Szczucin wraz z burmistrzem Janem Sipiorem. Bohaterem wieczoru był artysta malarz Roman Franek Kuc, który od dłuższego czasu jest mieszkańcem gminy Szczucin.

Roman Franek Kuc to człowiek, który swoje życie podporządkował sztuce. Swój talent wyraża w malarstwie, rzeźbie i snycerstwie. Laureat wielu nagród międzynarodowych z dziedziny malarstwa i rzeźby. Współpracował z galeriami paryskimi, z galerią w Mediolanie i Genewie. Szereg jego dzieł ozdabia prywatne kolekcje na całym świecie.

"Ze sztuką obcuję od kiedy pamiętam; już jako dziecko uczyłem się metaloplastyki, malowałem rzeźbiłem. Starałem się poznać jak najwięcej technik i sposobów, tak w malarstwie, jak i w rzeźbie i snycerstwie - wspomina artysta. - Na przemian to malowałem, to pracowałem w drzewie. Wiele lat spędziłem w konserwacji zabytków w Warszawie. Moje prace snycerskie są na Zamku Królewskim,w Łazienkach, w Wilanowie i w wielu innych miejscach. Byłem laureatem wielu nagród w kraju i zagranicą w dziedzinie rzeźby, jak i malarstwa. Aby doskonalić swoją technikę w malarstwie mierzyłem się z największymi mistrzami, kopiując dzieła w Luwrze. Sztuka w całym słowa znaczeniu jest moim życiem. Kocham to co robię i dlatego robię to dobrze."

Roman Franek Kuc ur w 1949. Ukończył Liceum Plastyczne im Kenara w Zakopanem. Ostatnie 15 lat jego twórczości to przewaga hiperrealizmu: cykle architektury, natury martwej, pejzażu. Najnowszy cykl to malarstwo współczesne z pogranicza kubizmu, a tematy to celebryci i sceny z życia codziennego.

Prócz artysty, gościem wernisażu w Domu Kultury w Szczucinie była Ewa Łączyńska-Widz – Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, która poprowadziła rozmowę z artystą o tworzeniu dzieła i inspiracji do jego powstania.

Wieczór uświetnił występ Blanki i Julii Misiaszek. A całość dopełnił poczęstunek i lampka wina.

Inf. i foto: SCKiB w Szczucinie, www.touchofart.eu

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje