czwartek, 21 listopada 2019 09:54

Szpital w Proszowicach: problemy z planem naprawczym i nowe karetki

Autor Manuel Langer
Szpital w Proszowicach: problemy z planem naprawczym i nowe karetki

Sporządzony przez dyrektora SP ZOZ w Proszowicach, Łukasza Szafrańskiego, program naprawczy, który miał wyciągnąć placówkę z kłopotów spowodowanych brakami kadrowymi, nie został zatwierdzony przez Radę Powiatu.

Za programem naprawczym zagłosowało 8-miu radnych, drugie tyle było przeciw. Oznacza to, że plan trafi ponownie do komisji, gdzie być może zostaną wprowadzone do niego poprawki. Za najbardziej kontrowersyjny punkt planu wiele osób uważa zmniejszenie oddziału ginekologicznego - liczba łóżek ma spaść z 45-ciu do zaledwie 14-stu, z tym wiąże się także redukcja personelu medycznego (dyrektor szpitala przewiduje zmniejszenie etatów o 10).

Ponadto zmniejszeniu miałaby także ulec liczba łóżek na oddziale zakaźnym.

Niezatwierdzenie programu naprawczego przez radę powiatu było dla wielu osób zaskoczeniem - rządząca koalicja ma w niej przewagę jednego głosu. Jednak przeciw programowi zagłosował radny Wiesław Antos, który jest pracownikiem szpitala: - Zagłosowałem przeciwko, ponieważ ten program nie traktuje pracowników podmiotowo, a przedmiotowo. Na spotkaniu Rady Społecznej prosiłem dyrektora o spotkanie ze związkami zawodowymi. Do dzisiaj do niego nie doszło. Jako związkowiec nie mogę pozwolić na takie traktowanie załogi - powiedział, uzasadniając swą decyzję.

Ze szpitala płyną jednak także i dobre informacje. Na początku tygodnia w placówce odbyło się uroczyste przekazanie dwóch nowych karetek pogotowia, a także przekazanie umowy na dofinansowanie remontu oddziałów szpitalnych budynku głównego. Umowę na dofinansowanie remontu oddziałów opiewającą na kwotę 4 mln 870 tys. zł przekazał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Środki te pozwolą na całkowity remont oddziałów budynku głównego co przełoży się na komfort i bezpieczeństwo pacjentów, a także personelu. Obie karetki zostały zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków zewnętrznych.

Karetka S - 400 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia (440 tys. całkowita kwota zakupu).
Karetka P - 100 tys. zł dofinansowania Wojewody Małopolskiego (298 tys. zł całkowita kwota zakupu)

Info/foto: Szpital Proszowicki

Proszowice - najnowsze informacje