czwartek, 25 lutego 2021 11:04

Tarnów. Mieszkańcy sprzeciwiają się podwyżce opłat za śmieci

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Mieszkańcy sprzeciwiają się podwyżce opłat za śmieci

Mieszkańcy Tarnowa nie zgadzają się z planowaną podwyżką opłat za śmieci. Zamiast dotychczasowej kwoty 24 złotych mieliby zapłacić 29 złotych na miesiąc od osoby.

Wczoraj po południu, w godzinach od 15:30 do 16:30 demonstranci blokowali przejście dla pieszych przy ul. Mickiewicza, naprzeciw siedziby prezydenta Tarnowa. Protestujący mieszkańcy przechodzili przez przejście dla pieszych, przepuszczając co jakiś czas samochody.

Organizatorem protestu było stowarzyszenie Przyjazny Tarnów.

Decyzja o podwyżce ma zapaść na dzisiejszej sesji rady miejskiej. Nowy cennik, zakładający kwotę 29 złotych od osoby za odbiór śmieci, miałby wejść w życie od 1 kwietnia. Jak przekonują władze miasta, nowa opłata pozwoli zbilansować koszty wywozu śmieci. W przeciwnym wypadku miasto będzie zmuszone dopłacić 5 milionów 300 tysięcy złotych. Argumenty tego typu nie przekonały jednak protestujących.

MPK w Tarnowie ma nowego prezesa
1 lutego rezygnację z funkcji prezesa zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie [/informacje/tarnow] złożył Jerzy Wiatr. 22 lutego Rada Nadzorcza MPK powołała na to stanowisko Annę Reising, dotychczasową dyrektor finansową i główną księgową miejskiej spółki. Anna Reising obejmi…

Jak dodają władze miasta, obecna opłata ma być jedną z najniższych w całym regionie. W Wojniczu czy Radłowie mieszkańcy płacą bowiem 30 złotych od osoby. Ten argument też nie przekonuje. Oponenci zauważają bowiem, że w takich gminach jak Rzepiennik Strzyżewski czy Szerzyny opłata za wywóz śmieci wynosi 18 złotych i 50 groszy.

fot. Tomasz Schenk

Tarnów - najnowsze informacje