poniedziałek, 13 grudnia 2021 11:00

Najmłodsi kukowianie zdali egzamin z empatii i wrażliwości

Autor Mirosław Haładyj
Najmłodsi kukowianie zdali egzamin z empatii i wrażliwości

Dużą wrażliwością i empatią wykazali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kukowie, a w szczególności dzieci uczęszczające do klasy drugiej. Zorganizowali oni zbiórkę karmy i innych darów na rzecz zaginionych zwierząt przebywających w Zakładzie Komunalnym w Suchej Beskidzkiej.

Zbiórka karmy oraz przedmiotów niezbędne do codziennego utrzymania psów i kotów odbyła się w ramach międzynarodowego projektu „Empatia”. Organizatorem przedsięwzięcia była nauczycielka Ewelina Marszałek, wspierana przez dyrektor Szkoły Podstawowej w Kukowie Lucynę Sikorę oraz wychowawczynię II klasy Henrykę Gołuszkę.

Rezultaty zbiórki, w którą bardzo aktywnie włączyli się także rodzice uczniów, przerosły wszelkie oczekiwania. Zebrane rzeczy młodzi kukowianie przekazali Zakładowi Komunalnemu w Suchej Beskidzkiej, który opiekuje się zagubionymi zwierzętami do czasu odnalezienia ich właściciela. W imieniu Zakładu Komunalnego odebrali dyrektor ZK Krzysztof Szczęch i kierownik oczyszczalni Maciej Sęczak. Dziękując dzieciom za ich postawę i ogromne zaangażowanie wręczyli im drobne upominki.


Należy podkreślić, że akcje takie jak ta, pozwalają na wyzwolenie naturalnej wrażliwości, która drzemie w każdym dziecku i tylko czeka na iskrę, która spowoduje jej uwolnienie.Bardzo duża w tym zasługa nauczycieli i dyrekcji szkoły, które były katalizatorem całego przedsięwzięcia. Zaszczepiona w młodym wieku umiejętność dostrzegania potrzeb innych istot przekłada się na empatię i tolerancję dla ludzi jak również troskę o otaczającą przyrodę. A w myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, trzeba mieć nadzieję, że nabyte w dzieciństwie pozytywne wzorce przeniosą się później na dorosłe życie.

Inf. i foto: UM Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje