piątek, 6 sierpnia 2021 13:26

Ugody PKO BP tylko dla tych co pozwali bank?

Autor kal
Ugody PKO BP tylko dla tych co pozwali bank?

Pod koniec czerwca 2021 roku, portal Franknews.pl przekazał ważne informacje dla frankowiczów, którzy swoje zobowiązania zaciągneli w PKO BP. Bank ten masowo wysyła bowiem do kancelarii frankowych wstępne propozycje ugodowego zakończenia sporu dotyczącego kredytów we frankach szwajcarskich. Jak przyznają przedstawiciele banku, takie rozwiązanie jest obecnie w fazie testów.

Pozostałe banki nadal czekają na dalszy rozwój wydarzeń i nieufnie podchodzą do rozwiązań sugerowanych przez KNF. Szefowie tych banków postanowili poczekać do września 2021 roku, kiedy to wyznaczono kolejny termin posiedzenia Sądu Najwyższego w celu podjęcia uchwały dotyczącej Frankowiczów.

Jak dotąd, jedynie PKO BP wykazał się inicjatywą i masowo kontaktuje się z pelnomocnikami frankowiczów, proponując ugodowe zakończenie sporu. Informacje o tym można znaleźć m. in. w mediach społecznościowych. Pisma są w głównej mierze wysyłane bezpośrednio do kancelarii, które reprezentują kredytobiorców.

Serwis Franknews.pl zdecydował się opublikować pismo skierowane do jednej z kancelarii reprezentującej frankowiczów ze wstępną propozycją ugody, która zakłada rozliczenie kredytu we frankach szwajcarskich tak, jakby od początku był on kredytem w rodzimej walucie - zgodną z tym czego oczekiwała od banków KNF. Bank zwraca się z prośbą o kontakt w przypadku zainteresowania tego typu ofertą. Wówczas zostanie przygotowany szczegółowy plan rozliczenia, sporządzony dla konkretnego klienta.

Jesień masowych ugód z frankowiczami?

Obecnie PKO BP testuje dwutorowe rozwiązanie kwestii kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Cały proces został opracowany tak, aby w jak największym stopniu odbywał się zdalnie. Pierwsza wersja obejmie ugody w sprawach, które już znalazły swój finał w sądzie. Wówczas ewentualna ugoda zostanie zwarta przed właściwym sądem. Druga opcja zakłada negocjacje przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak podaje franknews.pl, prace nad zmianą sposobu rozliczania kredytów we frankach szwajcarskich dla szerszej grupy klientów, trwają już od dłuższego czasu. PKO BP dąży do tego, aby konkretną rozwiązania były gotowe już jesienią tego roku.

Oficjalnie wskazuje się, że przesunięcie terminu o kilka miesięcy wynika z konieczności dostosowania się do oczekiwań Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie oferty kredytu po konwersji. Obecnie opracowana została symulacja kredytu społecznego w złotówkach, że zmienną stopą procentową. Niemniej Komisja Nadzoru Finansowego domaga się także złożenia frankowiczom podczas negocjacji symulacji że stałą stopą procentową.

Bank takią symulację chciał prezentować dopiero po podpisaniu ugody. Według przedstawicieli Banku PKO BP Wynika to z prostego faktu - przy stałej stopie procentowej, rata kredytu będzie wyższa od obecnej.

Wówczas pojawia się problem badania zdolności kredytowej poszczególnych klientów. Oczywiście można także przyjąć, że zmiana istotnych warunków umowy, zagwarantuje bezpieczną spłatę kredytu mimo wzrostu kwoty miesięcznej raty. PKO BP dopuszcza także opcję, w ramach której frankowicze dokonają częściowej spłaty jednorazowej kapitału. Na tym etapie, pomysły i wątpliwości są tematem dyskusji pomiędzy bankiem a Komisją Nadzoru Finansowego.

Działalność banków nie umknęła uwadze prawników

Odmienna, postawa Banku PKO BP jest zauważalna także przez prawników, reprezentujących frankowiczów w sporach sądowych. Prawnicy twierdzą, że coraz częściej  otrzymują z Banku PKO BP propozycje ugodowego zakończenia sporu. Zazwyczaj takie propozycje dotyczą jednej konkretnej sprawy, ale pełnomocnicy otrzymują także propozycje ugód o charakterze zbiorowym. Propozycje te są utrzymane w duchu rekomendacji szefa KNF z grudnia ubiegłego roku, która oceniania jest przez prawników jako nie korzystna dla ich klientów. Prawnicy zgodnie zauważyli, że propozycje ugodowe są kierowane tylko do konkretnej grupy kredytobiorców - tych, którzy zdecydowali się skierować sprawę na drogę postępowania sądowego i nie spłacili jeszcze swojego kredytu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka