wtorek, 20 września 2022 13:19

W dzień bez samochodu zostań motorniczym. Wyjątkowa okazja w Politechnice Krakowskiej

Autor Patryk Trzaska
W dzień bez samochodu zostań motorniczym. Wyjątkowa okazja w Politechnice Krakowskiej

Trwa Europejski Tydzień Mobilności. Z tej okazji Politechnika Krakowska zaprasza w czwartek 22 września, w Europejski Dzień bez samochodu, na przejażdżkę swoim symulatorem tramwaju. Każdy może w nim spróbować sił i poczuć się jak prawdziwy motorniczy.

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. Zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu. Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie Dzień bez samochodu  - w czwartek 22 września. Tego właśnie dnia w godz. od 13 do 17 Politechnika Krakowska zaprasza do swojego symulatora tramwaju NGT6. Każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w prowadzeniu tramwaju po wirtualnym mieście, porozmawiać z wykwalifikowanymi instruktorami na temat jazdy tramwajami oraz poznać obowiązujące przepisy drogowe dla tramwajów.

Działający na Politechnice Krakowskiej pierwszy polski symulator tramwaju NGT6 to wyjątkowe laboratorium badawczo-dydaktyczne, które składa się z wiernie odzwierciedlonej kabiny tramwaju, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy. Podczas wirtualnej przejażdżki można zasymulować wszelkie możliwe niespodzianki, zdarzające się prowadzącym pojazd, jak śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę, awaria tramwaju. Projekt jest ciągle rozwijany, dodawane są nowe funkcje i elementy oprogramowania. Symulator służy nie tylko naukowcom i studentom PK, są nim też prowadzone szkolenia kandydatów na motorniczych krakowskiego MPK.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje