wtorek, 10 grudnia 2019 08:23

W jaki sposób sprzedać mieszkanie?

Autor Bernard Szwabowski
W jaki sposób sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania to nie tylko wystawienie ogłoszenia i czekanie na odpowiedź ze strony potencjalnych klientów. To przede wszystkim szereg działań, które pozwolą stworzyć atrakcyjną ofertę pozwalającą na szybką finalizację transakcji. Jak sprzedać mieszkanie? Na co zwrócić uwagę, aby proces przebiegł szybko i sprawnie - sprawdź artykuł przygotowany przez ekspertów z https://republikawnetrz.pl/.

Określenie celu sprzedaży nieruchomości

Motyw sprzedaży mieszkania to jeden z podstawowych czynników, od którego powinno się zacząć planowanie sprzedaży mieszkania. Oczywiście może być ich wiele, ale należy je dostosować odpowiednio do swoich wymagań.

(SPrawdź inne nasze porady - https://republikawnetrz.pl/blog/)

Trzeba określić, na czym nam tak naprawdę zależy. Jeśli liczymy na szybką sprzedaż, to z pewnością klient, który będzie opłacał transakcję kredytem hipotecznym, nie będzie odpowiednim kontrahentem. Procedury bankowe niekiedy trwają nawet kilka miesięcy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie osoby chętnej na zakup mieszkania za gotówkę, co w obecnych czasach jest rzadziej spotykane.

Należy także zadać sobie pytanie, dlaczego tak właściwie sprzedajemy mieszkanie. Chcemy szybko pozbyć się nieruchomości? Interesuje nas określona kwota? Czy chcemy się tylko wzbogacić? Podjęcie konkretnej decyzji rzutuje na dalsze działania.

Analiza rynku nieruchomości

Znajomość cen panujących na rynku nieruchomości to podstawa, która pomoże określić cenę naszego mieszkania. Zbyt niska przyciągnie wielu chętnych, jednak będziemy stratni. Zbyt wysoka odstraszy potencjalnych kupców.

Jeśli nie chcemy marnować czasu na przychodzących i odchodzących interesantów, warto sprawdzić ceny mieszkań zarówno w skali kraju, jak i województwa oraz miasta. To pomoże w określeniu tego, jakiej kwoty możemy żądać za wystawione lokum.

Takie działania można oczywiście przeprowadzić w wielu serwisach umożliwiających wystawianie ofert mieszkaniowych. Należy także wziąć pod uwagę przyszłe trendy, a więc to czy ceny za metr kwadratowy pójdą w górę, czy w dół. Wszystko również zależy od tego, czy mieszkanie jest z rynku wtórnego, czy pierwotnego.

Jeśli jednak nie mamy czasu na takie czynności, można o pomoc poprosić rzeczoznawcę, który odpłatnie wyceni mieszkanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zrobienie wyceny samemu. Po pierwsze to oszczędność pieniędzy, a po drugie wynajęty specjalista nie bierze pod uwagę wyposażenia, które będzie dodane do zakupu nieruchomości.

Wystawienie ogłoszenia

Kolejnym naszym zadaniem będzie wystawienie ogłoszenia, które przyciągnie uwagę potencjalnych klientów. Warto określić to, kim on ma być: singiel, rodzina wielodzietna, mała rodzina.

W ogłoszeniu dla singli z pewnością można zawrzeć informacje o sklepach, pubach i klubach. Dla rodziny wielodzietnej, a także małej istotnymi informacjami będzie bliskość szkół i przedszkoli, dostęp do komunikacji miejskiej, odległość do sklepów i marketów.

Ważne też będzie napisanie kilku słów o samej okolicy. Bezpieczeństwo i możliwość rozrywki dla dzieci to także przydatne dane. Poza tym w ogłoszeniu koniecznie musimy zawrzeć zdjęcia. Nikt przecież w ciemno nie pofatyguje się kupować mieszkania.

Przygotowanie na wizytę klienta

Z pewnością najważniejsze będzie utrzymanie czystości i porządku w mieszkaniu. To jest nasz produkt, który chcemy sprzedać, a więc musi się atrakcyjnie prezentować. Ważne jest także usunięcie wszystkich rzeczy osobistych, które dla klienta będą niepotrzebne.

Można także pokusić się o mały remont. Odświeżenie ścian, wymianę starych mebli. To potrafi podnieść cenę i sprawić wrażenie atrakcyjnej nieruchomości.

Natomiast, gdy potencjalny kupiec zjawi się już w naszym mieszkaniu, będzie trzeba umieć je sprzedać. Warto wtedy wymieniać wszystkie jego atuty. Należy także pozbyć się na czas prezentacji zwierząt czy obecnych lokatorów.

Jeśli zostaną wykonane wszystkie punkty znajdujące się w powyższym tekście, mamy szansę na szybką sprzedaż po atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy także od naszego podejścia. Musimy być zdecydowani na sprzedaż nieruchomości i dążyć do tego celu, mając także na uwadze dobro klienta i jego interes.

undefined

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje