sobota, 21 maja 2022 05:04

W ten sposób seniorka z Podhala straciła 80 tys. zł! Zobacz wideo z zatrzymania złodzieja

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
W ten sposób seniorka z Podhala straciła 80 tys. zł! Zobacz wideo z zatrzymania złodzieja

Małopolscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn, który, biorąc udział w oszustwie, wyłudzili od emerytki z powiatu tatrzańskiego blisko 80 tysięcy złotych. 79-latka miała ratować z kłopotów wnuka, który rzekomo spowodował wypadek. Przekazaną gotówkę odebrał od niej mężczyzna, który wpadł w ręce kryminalnych. Za popełnione przestępstwo zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W czwartek (12 maja) tatrzańscy policjanci przyjęli zgłoszenie o oszustwie. Z przekazanych informacji wynikało, że na telefon stacjonarny 79-letniej mieszkanki powiatu tatrzańskiego zadzwoniła kobieta, która podała się za policjantkę oraz poinformowała, że wnuk starszej pani spowodował wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze dla adwokata, aby uniknąć więzienia. Następnie słuchawkę przejął mężczyzna, który podał się za jej wnuka, prosząc o pilne przekazanie adwokatowi umówionej kwoty.

Seniorka uwierzyła oszustom i przekazała 80 tysięcy złotych mężczyźnie, który niebawem się niej zjawił. Funkcjonariusze z powiatu tatrzańskiego pracujący nad tą sprawą gromadzili materiał dowodowy, sprawdzali każdy trop, który mógłby pomóc w ustaleniu sprawcy. W toku prowadzonych czynności ustalili, że mężczyzna, który odebrał pieniądze od seniorki, mógł poruszać się charakterystycznym samochodem. Działania tatrzańskich śledczych doprowadziły do tego, że oszust, który brał udział w przestępstwie, już po 48 godzinach wpadł w ręce kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

34-letni mieszkaniec Małopolski, zatrzymany został w województwie podkarpackim. Kompletnie zaskoczony nie stawiał oporu. Policjanci ujawnili przy nim kilka telefonów komórkowych. Tego samego dnia wpadł również drugi z podejrzanych, 30-latek z województwa małopolskiego. Mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzut oszustwa popełniony w recydywie, więc wymiar kary, w tym przypadku 8 lat pozbawienia wolności, może zostać zwiększony o połowę.

Zostali przez sąd tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy, gdyż możliwe jest, że mężczyźni stoją także za innymi oszustwami popełnionymi w ten sposób. Na wnuczka,” „na wypadek” - to wciąż popularna metoda działania oszustów. Osoba przez telefon udaje młodą osobę z rodziny, niejednokrotnie płacząc do słuchawki i rozpaczając, że stała się tragedia. Najczęstsza historia to wypadek drogowy, który ta osoba miała spowodować i aby nie trafić do więzienia pilnie potrzebuje pieniędzy. W tej historii często pojawia się drugi głos w słuchawce podający się za policjanta lub prokuratora, który potwierdza historię o wypadku.

-Pamiętaj! Jeśli kiedykolwiek przez telefon usłyszysz prośbę o pilną pomoc i przekazanie pieniędzy, zachowaj czujność i ostrożność. To najprawdopodobniej próba oszustwa. Natychmiast zakończ rozmowę i wybierz numer do osoby Ci najbliższej informując o tym co się stało. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, powiadom policję

-przypominają mundurowi.

Zatrzymani „wnuczkowi” oszuści Małopolscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn, który biorąc udział w oszustwie wyłudzili od emerytki z powiatu tatrzańskiego blisko 80 tysięcy złotych. 79-latka miała ratować z kłopotów wnuka, który rzekomo spowodował wypadek. Przekazaną gotówkę odebrał od niej mężczyzna, który wpadł w ręce kryminalnych. Za popełnione przestępstwo zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. W miniony czwartek tj. 12 maja br. tatrzańscy policjanci przyjęli zgłoszenie o oszustwie. Z przekazanych informacji wynikało, że na telefon stacjonarny 79-letniej mieszkanki powiatu tatrzańskiego zadzwoniła kobieta, która podała się za policjantkę i poinformowała, że wnuk starszej pani spowodował wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze dla adwokata, aby uniknąć więzienia. Następnie słuchawkę przejął mężczyzna, który podał się za jej wnuka prosząc o pilne przekazanie adwokatowi umówionej kwoty. Seniorka uwierzyła oszustom i przekazała 80 tysięcy złotych mężczyźnie, który niebawem się niej zjawił. Funkcjonariusze z powiatu tatrzańskiego pracujący nad tą sprawą gromadzili materiał dowodowy, sprawdzali każdy trop, który mógłby pomóc w ustaleniu sprawcy. W toku prowadzonych czynności ustalili, że mężczyzna, który odebrał pieniądze od seniorki, mógł poruszać się charakterystycznym samochodem. Działania tatrzańskich śledczych doprowadziły do tego, że oszust, który brał udział w przestępstwie, już po 48 godzinach wpadł w ręce kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 34-letni mieszkaniec Małopolski, zatrzymany został w województwie podkarpackim. Kompletnie zaskoczony nie stawiał oporu. Policjanci ujawnili przy nim kilka telefonów komórkowych. Tego samego dnia wpadł również drugi z podejrzanych, 30-latek z województwa małopolskiego. Mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzut oszustwa popełniony w recydywie, więc wymiar kary, w tym przypadku 8 lat pozbawienia wolności, może zostać zwiększony o połowę. Wczoraj zostali przez sąd tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy, gdyż możliwe jest, że mężczyźni stoją także za innymi oszustwami popełnionymi w ten sposób. Na wnuczka,” „na wypadek” - to wciąż popularna metoda działania oszustów. Osoba przez telefon udaje młodą osobę z rodziny, niejednokrotnie płacząc do słuchawki i rozpaczając, że stała się tragedia. Najczęstsza historia to wypadek drogowy, który ta osoba miała spowodować i aby nie trafić do więzienia pilnie potrzebuje pieniędzy. W tej historii często pojawia się drugi głos w słuchawce podający się za policjanta lub prokuratora, który potwierdza historię o wypadku. Pamiętaj! Jeśli kiedykolwiek przez telefon usłyszysz prośbę o pilną pomoc i przekazanie pieniędzy, zachowaj czujność i ostrożność. To najprawdopodobniej próba oszustwa. Natychmiast zakończ rozmowę i wybierz numer do osoby Ci najbliższej informując o tym co się stało. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, powiadom policję. R.W./#malopolskapolicja #policjazakopane

Opublikowany przez Policja Zakopane Piątek, 20 maja 2022

Inf.: Policja Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje