poniedziałek, 28 października 2019 08:08

Wadowice: Co się dzieje w szkołach?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Wadowice: Co się dzieje w szkołach?

Ponad 5 milionów złotych na inwestycje w wadowickich szkołach i przedszkolach.

Budowa boisk, kuchni, modernizacja sal i korytarzy – to tylko niektóre z inwestycji, jakie w tym roku zakończyły się bądź trwają w szkołach i przedszkolach gminy Wadowice. Suma wszystkich przedsięwzięć to ponad 5 milionów złotych! Dodatkowo w czwartek 24 października burmistrz Bartosz Kaliński podpisał umowę na modernizację szkoły w Jaroszowicach.

Nowa kuchnia i jadalnia dla Jaroszowic

Umowa pomiędzy gminą Wadowice, a firmą MARBUD ze Świnnej Poręby opiewa na kwotę 703 tysiące złotych.

– W ramach porozumienia wykonawca ma 50 dni, aby z jednej sali lekcyjnej i starego szkolnego mieszkania stworzyć wielką kuchnię i jadalnię, której szkole tak bardzo brakowało. Do nowej kuchni zakupimy wszystko, co potrzebne jest do przyrządzania potraw, czyli między innymi nowe lodówki, chłodnie, zmywarki, patelnie elektryczne, czy komplet sztućców. Przebudujemy również szkolną świetlicę, wyposażając ją w nowe meble, zabawki i gry edukacyjne – wymienia Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

Umowa przewiduje m.in. rozbiórkę starych oraz wykonanie nowych ścian, montaż podwieszonych sufitów, wymianę stolarki drzwiowej na nową, wymianę wentylacji i instalacji, malowanie ścian i sufitów. Prace zakończą się jeszcze w tym roku.

1,8 miliona złotych na sport

W ostatnim czasie duże środki przeznaczono na poprawę infrastruktury sportowej w gminie Wadowice. Przy szkole na Zarąbkach w Kleczy Dolnej za kwotę 430 tysięcy złotych (z czego 220 tys. zł pochodzi z dotacji unijnej) powstał kompleks rekreacyjno-sportowy.

Podobny obiekt wraz z nowym parkingiem za blisko pół miliona złotych powstaje przy szkole w Babicy. Ta inwestycja jest już na ukończeniu, realizowana jest dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie blisko 170 tysięcy złotych.

Jeszcze droższa będzie budowa boiska przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Choczni. To pierwsze takie boisko w regionie. W przeciwieństwie do obiektów w Babicy i Kleczy, ten w Choczni powstanie bowiem ze sztucznej nawierzchni w technologii „bezzasypowej”. Pierwszy przetarg zakończył się niepowodzeniem, ponieważ oferty przewyższały zaplanowaną kwotę, ale wkrótce gmina ogłosi kolejny. Doliczając do tego montaż oświetlenia, które realizowane jest w osobnym przetargu, całkowity koszt tego zadania szacuje się na około 850 tysięcy złotych.

2 miliony złotych na modernizację „dwójki” i „czwórki”

Największa tegoroczna inwestycja oświatowa w gminie Wadowice przeprowadzona została w Szkole Podstawowej Nr 4 w Wadowicach, gdzie kompleksowo zmodernizowano instalacje elektryczne oraz centralnego ogrzewania. W całym budynku założono nowe rury ciepłownicze i kaloryfery, wymieniono lampy, odmalowano ściany na korytarzach i w salach. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 940 tysięcy złotych. To był ostatni dzwonek, aby przeprowadzić ten remont, bo stare instalacje dosłownie się sypały. Nowe, w perspektywie kilku najbliższych lat, przyniosą duże oszczędności.

Ogromne zmiany szykują się w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Sienkiewicza. W tym roku wykonano projekt na adaptację pomieszczeń tej placówki na potrzeby Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach.

– W ramach zadania, które planujemy zrealizować w przyszłości, na parterze „dwójki” utworzymy widownię i scenę teatralną oraz trzy sale – baletową, plastyczną i komputerową. Przebudujemy również toalety. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na ponad 900 tysięcy złotych – zapowiada Bartosz Kaliński.

Do tej pory OPP w Wadowicach dzieli się budynkiem przy ulicy Lwowskiej z Przedszkolem Nr 3. Po przeprowadzce na ulicę Sienkiewicza będzie mogło rozwijać się w warunkach na miarę XXI wieku.

Po zakończeniu tej inwestycji zabieramy się za szkołę w Zawadce. W kwietniu br. burmistrz Kaliński zlecił za kwotę ponad 35 tysięcy złotych wykonanie projektu na stworzenie nowego dwukondygnacyjnego budynku oraz przebudowę istniejących pomieszczeń. Dzięki temu placówka wzbogaci się o nową świetlicę, stołówkę oraz małą salę gimnastyczną. To przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ciągu najbliższych lat.

Milion złotych dla przedszkolaków

W Przedszkolu Nr 1 (ul. Gimnazjalna) za ponad 152 tysiące złotych utworzono w tym roku całkowicie nowy oddział z kompletem nowych mebli i zabawkami oraz… „magicznym dywanem”.

Z kolei w Przedszkolu Nr 3 z myślą o dzieciach niepełnosprawnych przebudowano łazienki i zamontowano specjalny schodołaz. To zadanie kosztowało ponad 52 tysiące złotych. Prawdziwe inwestycje w „trójce” dopiero jednak przed nami. Kilka tygodni temu gmina Wadowice pozyskała ponad 655 tysięcy złotych dotacji unijnej na rozwój edukacji przedszkolnej, dzięki czemu powstanie tam nowy oddział wraz z wyposażeniem dla 22 dzieci.

– Na dofinansowaniu unijnym zyska jednak nie tylko Przedszkole Nr 3, ale również Oddział Przedszkolny SP Nr 5 na os. Kopernika. Do obu placówek zakupimy sprzęt i pomoce dydaktyczne do zajęć specjalistycznych, zwiększymy ofertę edukacyjną z zakresu różnego typu zajęć terapeutycznych oraz zapewnimy szkolenia i studia podyplomowe dla nauczycieli z zakresu pracy z dziećmi z różnymi deficytami rozwojowymi – cieszy się burmistrz.

Całkowity koszt tej inwestycji wynosi 770 tysięcy złotych.

Źródło: UM Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje