środa, 1 czerwca 2022 10:03

Wentylacja z rekuperacją - czy warto w nią inwestować?

Autor Artykuł zewnętrzny
Wentylacja z rekuperacją - czy warto w nią inwestować?

Montaż wentylacji wyposażonej w system odzysku ciepła to ekonomiczne, ekologiczne i dobre dla zdrowia rozwiązanie. Czy rekuperacja ma tylko zalety? Jakie jeszcze praktyczne korzyści przyniesie instalacja tego rodzaju systemu?

Wentylacja z rekuperacją – charakterystyka systemu

Systemy wentylacyjne mają za zadanie odprowadzać z pomieszczeń substancje szkodliwe i brzydkie zapachy. Powinny również nawilżyć, osuszyć i ochłodzić pomieszczenie Do jego zadań należy też wymiana zużytego powietrza. Do niedawna najpowszechniejszym system była wentylacja grawitacyjna. Wady tego systemu to:

  • konieczność otwarcia okien w celu przewietrzenia mieszkania – napływ szkodliwych substancji (smog) do pomieszczenia
  • wysoki poziom dwutlenku węgla, który powoduje złe samopoczucie mieszkańców
  • przy braku otwierania okien pomieszczenie przypomina słoik – oddycha się starym i zużytym powietrzem
  • powietrze dostające się do środka nie jest filtrowane
  • system grawitacyjny działa zdecydowanie gorzej wiosną i latem

Wentylacja grawitacyjna sprawdzała się, gdy domy miały problem ze szczelnością okien i świeże powietrze napływało tą drogą. Dziś, gdy okna są całkowicie szczelne, lepszym rozwiązaniem jest wentylacja z rekuperacją. System nie tylko wentyluje pomieszczenia, ale również odzyskuje część energii cieplnej. Dzięki temu nie ma konieczności nieustannego dogrzewania pomieszczeń zimą. Latem wymiana energii między strumieniami powietrza sprawia, że w środku jest chłodniej.

Korzyści i zalety systemu rekuperacji

Decydując się na montaż wentylacji z rekuperacją, poprawisz swoje funkcjonowanie. Bez konieczności wietrzenia pomieszczeń oddychasz świeżym powietrzem przez całą dobę. Czyste, natlenione powietrze to lepsza praca mózgu, zdrowszy sen i więcej energii do działania. Tego rodzaju rozwiązanie już wpływa na zdrowie. Do środka nie dostają się drobiny kurzu, alergeny, smog, a nawet bakterie. Dom wyposażony w system ma niższe zapotrzebowania na ciepło. Dzięki czemu znacząco zmniejszysz produkcję energii, co wpływa na ekologię.  Wentylacja z rekuperacją ma również wpływ na Twój budżet. Mniejsze straty ciepła i jego produkcja to duże oszczędności.  Decydując się na montaż systemu, warto postawić na sprawdzoną i ugruntowaną na rynku firmę. Rekuperator firmy Elektro Control to nowoczesne i ekonomiczne urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu.

Wady systemu rekuperacji

Korzystanie z systemu wentylacji z rekuperacją wiąże się również z kilkoma minusami. Raz do roku należy dokonać przeglądu serwisowego. Nie jest to duży koszt, ale należy o nim pamiętać. Będziemy musieli również kontrolować i wymieniać filtry, kiedy te ulegną zabrudzeniu. Zanotujemy też niewielki wzrost rachunków za prąd. Musimy też wziąć pod uwagę awarię jednego z elementów systemu i koszty jego naprawy. Decydując się na system wysokiej jakości od renomowanego producenta, minimalizujemy ryzyko awarii, ale tak jak w przypadku każdego urządzenia należy wziąć to pod uwagę. Warto zaznaczyć, że montując nowy system, dostaniemy na niego gwarancje. Firmą gwarantującą wysokiej jakości i solidny system  jest Elektro Control. Ich instalacje z powodzeniem pracują w miejskich aglomeracjach, jak i na wsi. Warto bliżej przyjrzeć się tej ofercie (https://instalacjefotowoltaiczne.com/fotowoltaika-dla-rolnika/).

Wentylacja z rekuperacją – opłacalność systemu

Jak pokazaliśmy wyżej, przewaga zalet nad wadami systemu jest ogromna. Poniesione koszty instalacji systemu zwrócą się z nawiązką, a dodatkowo instalacja pozytywnie wpłynie na stan zdrowia. System wentylacji z rekuperacją to energooszczędny i zdrowy dom przyjazny dla środowiska i dla jego mieszkańców.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje