piątek, 8 lipca 2022 08:59

Wieliczanie znowu nie zawiedli. Sukces akcji „Podaruj krew, podaruj życie"

Autor Patryk Trzaska
Wieliczanie znowu nie zawiedli.  Sukces akcji „Podaruj krew, podaruj życie"

Wielki sukces organizowanej w Kopalni Soli "Wieliczka" zbiórki krwi. Podczas akcji obywającej się 7 lipca udało się zgromadzić aż 53 litry krwi od 119 osób. Chętnych do podzielenia się zdrowiem i życiem było aż 140. Zbiórka pod hasłem „Podaruj krew, podaruj życie" odbywa się w wielickiej kopalni nieprzerwanie od roku 2016. Do tej pory przyniosła łącznie ponad 700 litrów krwi.

Akcja wystartowała o godzinie 9.00. Już od początku w pawilonie szybu Regis przewijał się tłum kandydatów na krwiodawców. Samo oddawanie krwi trwało zazwyczaj około 10 minut, jednak na poprzedzającą je procedurę trzeba było przygotować sobie około godziny.

„Podaruj krew, podaruj życie" - fot. R. Stachurski

Szczegółowa ankieta, wnikliwy wywiad medyczny, wstępne badania, a wszystko po to, żeby było bezpiecznie. Jak zapewniają krwiodawcy, oddawanie krwi nic nie boli. Wkłucie oceniają na równi z ugryzieniem owada, zaś pobranie jednej jednostki krwi, tj. 450 ml dla zdrowego organizmu nie stanowi większego wysiłku. Nad całym czwartkowym przedsięwzięciem czuwał personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Zgodnie z tradycją kopalnianych zbiórek każdy krwiodawca otrzymał w upominku bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

„Podaruj krew, podaruj życie" - fot. R. Stachurski

7 lipca nie zawiedli wieliczanie z całego powiatu. W kolejce do pomagania ustawili się mieszkańcy Krakowa, Olkusza, Zatoru, a nawet dwójka turystów z Poznania, która akurat zwiedzała Małopolskę.

„Podaruj krew, podaruj życie" - fot. R. Stachurski

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie" odbywa się w wielickiej kopalni nieprzerwanie od 2016, zawsze dwa razy w roku – w lipcu oraz w grudniu. Łącznie przedsięwzięcie przyniosło ponad 700 litrów krwi od blisko 1450 osób. Zbiórka to wspólne przedsięwzięcie MK NSZZ „Solidarność" przy Kopalni Soli „Wieliczka", Kopalni Soli Wieliczka" i działającego przy niej Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Fot. R. Stachurski

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje