czwartek, 6 sierpnia 2020 13:59

Wieliczka. Nie będzie kwarantanny dla uczestników nabożeństw? Do czasu...

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Nie będzie kwarantanny dla uczestników nabożeństw? Do czasu...

Rośnie liczba aktywnych przypadków w powiecie wielickim. W ciągu ostatnich dwóch tygodni przybyło 35 zakażonych. Ostatnio zakażenie potwierdzono w klasztorze wielickich franciszkanów. Jednak, mimo, że zakonnicy, będący obecnie na kwarantannie, wcześniej brali udział w uroczystościach religijnych, nikt, prócz nich nie został objęty kwarantanną. Dlaczego? Sanepid wyjaśnia, ale czy uspokoi to mieszkańców?

4 sierpnia wieczorem wieliccy franciszkanie poinformowali oficjalnie o przypadku koronawirusa u jednego z zakonników. Czterej inni, którzy mieli z nim kontakt, zostali objęci kwarantanną. Tymczasem 1 i 2 sierpnia uczestniczyli we mszach świętych, udzielali komunii, chrztów, w końcu spotkali się z burmistrze Arturem Koziołem i kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

Pisaliśmy o tym tu:

Koronawirus u wielickich franciszkanów. Zarazili kardynała Dziwisza? [AKTUALIZACJA]
Wielicki klasztor franciszkanów i sanktuarium Matki Bożej Łaskawej poinformowały o zakażeniu koronawirusem u jednego z zakonników.

Mieszkańcy, którzy mieli kontakt z zakonnikami są zaniepokojeni. Nie pojawił się żaden oficjalny komunikat sanepidu, nie wiadomo, czy ojcowie, będący obecnie na kwarantannie, są zakażeni i ewentualnie mogli zakazić wiernych. - Miałem bliski kontakt z jednym z ojców, który jest na kwarantannie. Odłożyłem wyjazd na wakacje - informuje jeden z naszych czytelników. - Kto wiem, może okaże się, że był zarażony i my też trafimy na kwarantannę? - zastanawia się mężczyzna.  

O wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy PPIS w Wieliczce. Jak nas poinformowano, należy pamiętać, że nie każdy kontakt z osobą zakażoną oznacza objęcie jej kwarantanną. Decyzja podejmowana jest indywidualnie, zatem nie ma bezwzględnego wzorca, jednak co do zasady kwarantanna może zostać zaordynowana wobec osoby, która:

 • pozostawała w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut;
 • prowadziła rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas.

Co więcej, osoba objęta kwarantanną nie jest traktowana, jak osoba zakażona. Kontakt z nią nie oznacza konieczności objęcia osoby mającej z nią styczność kwarantanną. W takich sytuacjach osoby te mogą być objęte nadzorem epidemiologicznym.

Zapytaliśmy kiedy można się spodziewać informacji czy zakonnicy, którzy kontaktowali się w weekend z dużą liczbą ludzi, bo w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbywała się uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli, a 1 i 2 sierpnia na Campus Misericordiae modlitwa o ustanie pandemii i obchody 4 rocznicy Światowych Dni Młodzieży mogą zostać poddani testom. Warto dodać, że w obu miejscach wiele osób pomimo obowiązku noszenia maseczki w kościele i kaplicy ich nie miało.  

Testy diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2 osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem wykonywane są zazwyczaj nie wcześniej niż 7. dnia, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia lub styczności. Będą wykonane one osobom, które miały styczność z osobami chorymi – wyjaśnia Sanepid.

Czy są zakonnicy są zarażeni i czy powinny zostać objęte kwarantanną osoby, które miały z nimi kontakt będzie wiadomo, gdy przyjdą wyniki testów. Jeśli testy byłyby w poniedziałek, wyników najprawdopodobniej można się spodziewać dopiero w najbliższą środę. Gdyby potwierdziło się, że że są zakażeni, osób na kwarantannie może być znacznie więcej.

Można jednak mieć nadzieję, że nikt się nie zaraził. Przypominamy, że podobna sytuacja miała miejsce pod koniec czerwca w bazylice oo. franciszkanów w Niepokalanowie.  Pisaliśmy o tym tu:

Zamknięto bazylikę oo. franciszkanów. Zakonnik zakażony koronawirusem
Covid-19 potwierdzono u zakonnika po powrocie z urlopu. W najbliższych dniach bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP i klasztor franciszkanów w Niepokalanowie będą zamknięte dla wiernych. Msze święte o 8:30, 13:00 i 19:00 będą transmitowane za pośrednictwem kanału bazyliki na YouTube, a parafianie otr…

Tam koronawirusa potwierdzono u ojca, którey wrócił z urlopu, jednak okazało się, że nikt z braci się nie zaraził. Czy w Wieliczce bedzie podobnie? Zobaczymy.

Koronawirus w Autobusowych Liniach Dowozowych w Wieliczce

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zakażonym pracowniku Kolei Małopolskich, który sprzedawał bilety w Autobusowych Liniach Dowozowych w Wieliczce na kilku trasach. Komunikat w tej sprawie wydały Koleje Małopolskie, ale nie znaleźliśmy informacji o poszukiwaniu pasażerów autobusów na stronie Sanepidu. Dlaczego?

Zakażony pracownik Kolei Małopolskich sprzedawał bilety w autobusach. Na jakich trasach?
Koleje Małopolskie informują o przypadku koronawirusa u pracownika, który sprzedawał bilety Autobusowych Liniach Dowozowych w Wieliczce. Pasażerowie mogli spotkać go na kilku trasach. O sytuacji został poinformowany sanepid.

– Sprawa zarażonego sprzedawcy biletów nie dotyczy mieszkańca powiatu wielickiego, w związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Wieliczce nie prowadził w jego sprawie postępowania epidemiologicznego – wyjaśnił sanepid w Wieliczce.

Jak się dowiedzieliśmy PPIS w Wieliczce nie wydawał i w aktualnej sytuacji nie planuje wydawać odrębnych komunikatów dotyczących tej sprawy, mimo, że zakażenia mogą dotyczyć mieszkańców powiatu, którzy mogli kupować bilety.

Dowiedzieliśmy się również, że do PPIS w Wieliczce zgłosiła się jedna z osób korzystających z usług spółki Koleje Małopolskie sp. z o.o. i została ona objęta kwarantanną. Ponadto wobec dwóch osób współpracujących z kolejami prowadzony był wywiad epidemiologiczny w wyniku którego jedna osoba została objęta kwarantanną.

Coraz więcej zakażonych

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w powiecie wielickim przybyło 35 zakażonych. W związku z tym komunikat w tej sprawie opublikował ostatnio burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Zaapelował m.in. o szczególną ostrożność, noszenie maseczek i zachowanie ostrośności w sklepach, pociągach, autobusach, placach targowych jak również w kościołach.

Wieliczka. Coraz więcej zakażonych w powiecie. Burmistrz apeluje do mieszkańców
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł opublikował komunikat, w którym apeluje do mieszkańców o przestrzeganie noszenia maseczek, higieny i dystansu.
Burmistrz Artur Kozioł dał przykład mieszkańcom i miał maseczkę podczas nabożeństwa w Brzegach.

Ograniczenia w bezpośredniej obsłudze petentów wprowadziło też Starostwo Powiatowe w Wieliczcze. Żeby uniknąć kolejek udostępniło elektroniczny system rezerwacji wizyt w wydziałach.

Starosta wielicki Adam Kociołek: Epidemia wymusza na nas wprowadzenie zmian [WIDEO]
Powiat Wielicki wprowadza ułatwienia w obsłudze mieszkańców w Starostwie Powiatowym. O tym jak z nich skorzystać oraz o aktualnej sytuacji epidemicznej w rejonie dowiemy się z najnowszego odcinka filmowego serwisu informacyjnego.

W związku z potwierdzeniem koronawirusa u pracownika zamknięty został dla mieszkańców Urząd Gminy Biskupice, a wójt Renata Gawlik została objęta kwarantanną.

Biskupice. Urząd Gminy zamknięty z powodu koronawirusa. Zakażony pracownik
Koronawirusa wykryto u pracownika Urzędu Gminy Biskupice. W związku z tym Urząd został zamknięty dla petentów a wójt wydał komunikat dla mieszkańców.

Nowe zakażenie w powiecie wielickim w ciągu ostatnich 14 dni:

 • 22 lipca +4 osoby
 • 26 lipca +1 osoba
 • 27 lipca +3 osoby
 • 28 lipca +1 osoba
 • 29 lipca +1 osoba
 • 30 lipca +1 osoba
 • 31 lipca +2 osoby
 • 1 sierpnia +7 osób
 • 2 sierpnia +4 osoby
 • 3 sierpnia +5 osób
 • 4 sierpnia +1 osoba
 • 5 sierpnia +5 osób

foto: Fb Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce

Sprostowanie

Artykuł został poprawiony po informacji z Urzędu Miasta Wieliczka. Rzecznik Prasowa poinformowała nas, że burmistrz, który na zdjęciach na zewnątrz jest bez maseczki, założył ją wchodząc do kaplicy. Faktycznie, na jednym ze zdjęć widać burmistrza Artura Kozioła w maseczce. Za pomyłkę przepraszam.

Marzena Gitler

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje