niedziela, 21 kwietnia 2024 21:40

Wieliczka, Tarnów, Myślenice - są pierwsze informacje o wynikach II tury wyborów

Autor Marzena Gitler
Wieliczka, Tarnów, Myślenice - są pierwsze informacje o wynikach II tury wyborów

Gorąca noc nie tylko w Krakowie, ale również w innych miastach Małopolski. Kto może cieszyć się już z wygranej, a kto nadal będzie czekał na ostateczne wyniki, aby odetchnąć z ulgą? Sprawdziliśmy

Wieliczka

  • Artur Kozioł - 38,56 %
  • Rafał Ślęczka - 61.44 %

Wszystko wskazuje na to, że Solne Miasto postawiło na zmianę. Informacje o tym, że większość mieszkańców na nowego burmistrza pokazały się tuż po zamknięciu lokali wyborczych. "Tu już wiele się nie zmieni. Po przeliczeniu większości komisji Szykuję się 65% do 35% dla Rafała Ślęczki W Wieliczce będzie nowy burmistrz. I niech to będzie nauczka dla wszystkich że nie warto ludziom wpychać plakaty i banery pod nos" - napisał Bartłomiej Krzych, który w I turze w głosowaniu na burmistrza zajął trzecie miejsce pod względem zdobytych głosów.

Tu już wiele się nie zmieni. Po przeliczeniu większości komisji Szykuję się 65% do 35% dla Rafała Ślęczki W Wieliczce...

Opublikowany przez Otwarta Wieliczka Niedziela, 21 kwietnia 2024

Z wyników cieszy się też Rafał Ślęczka, który choć jeszcze nie oficjalnie, ale najprawdopodobniej będzie nowym włodarzem Wieliczki. Według danych PKW zdobył on zaufanie 12 510 wyborców - 61,44 proc. Na obecnego burmistrza Artura Kozioła zagłosowało 7 851 mieszkańców - 38,56 proc. - mniej niż w I turze, gdy zdobył 8 471 głosów. To duża przegrana Koalicji Obywatelskiej, która mocno zaangażowała się w poparcie Artura Kozioła. O głosowanie na niego apelował w Wieliczce prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ślęczka, choć startował z własnego komitetu, ewidentnie wspierany był przez Prawo i Sprawiedliwość.

💪 Rafał Ślęczka 🥳 ‼️

Opublikowany przez Tomasza Broniowskiego Niedziela, 21 kwietnia 2024

Myślenice

  • Maciej Ostrowski - 48.01 %
  • Jarosław Szlachetka - 51.99 %

W przeciwieństwie do Wieliczki, obronić fotel burmistrza udało się Jarosławowi Szlachetce, włodarzowi Myślenic. Jednak była to wyrównana walka, bo rywala Macieja Ostrowskiego pokonał zaledwie głosami 586 wyborców.

"Myślenice wygrały wiarygodność, uczciwość i działanie. Dziękuję" - podsumował Jarosław Szlachetka.

Myślenice wybrały wiarygodność, uczciwość i działanie 🇵🇱✌️ DZIĘKUJĘ!!!

Opublikowany przez Jarosława Szlachetkę Niedziela, 21 kwietnia 2024

Podziękowanie dla swoich wyborców nagrał też Maciej Ostrowski. "Dziękuję Wszystkim za zaufanie i oddane głosy. Stworzyliśmy wspaniałą grupę ludzi MY Mieszkańcy. Nie zwalniamy, nie przestajemy, idziemy dalej, RAZEM, po nową jakość " - zapowiedział.

My Mieszkańcy

Dziękuję Wszystkim za zaufanie i oddane głosy. Stworzyliśmy wspaniałą grupę ludzi MY Mieszkańcy. Nie zwalniamy, nie przestajemy, idziemy dalej, RAZEM, po nową jakość .

Opublikowany przez Maciej Ostrowski - osoba publiczna Niedziela, 21 kwietnia 2024

Zwycięstwo Szlachetki w Myślenicach to punkt dla PiS, bo choć burmistrz tym razem startował bez loga partii, każdy kojarzy go jako byłego posła Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei wokół kampanii Ostrowskiego skupiła się myślenicka Koalicja Obywatelska, a on sam związany jest z PSL i popierany przez obecnego wojewodę, Krzysztofa Klęczara.

Tarnów

  • Jakub Kwaśny - 56,61 %
  • Henryk Łabędź - 43, 39 %

Zaciekła walka między PiS i Koalicją Obywatelską toczyła się też w Tarnowie. Tu zwyciężył kandydat KO Jakub Kwaśny, który pokonał rywala 13 punktami procentowymi. "Drodzy mieszkańcy Tarnowa, wszystko na to wskazuje, że mamy to. Bardzo serdecznie wszystkim chciałem podziękować - mówił wyraźnie wzruszony. - Jestem ogromnie wdzięczny, ale wiem, jak wiele pracy jeszcze przed nami. Nie zawiedziemy - zapewnił

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka